Klasgenoot Koos Postema was dertig jaar lang het vriendelijke en vertrouwde gezicht van de Nederlandse tv. Eerst bij de VARA, later bij de commerciëlen; eerst als presentator en verslaggever, later als talkshow-host en anchorman. Bij Sport7 zou hij zijn laatste kunstje vertonen. Publiek en media beslisten anders: Sport7 ging na drie maanden op zwart en Postema kreeg de stront over zich uitgestort. Twee jaar later beleeft hij prachtige tijden. Al was het alleen al omdat het eindelijk weer eens goed gaat met Feyenoord. Zijn Feyenoord, waar hij al meer dan vijftig jaar komt; uit zijn Rotterdam, waar hij al 35 jaar niet meer woont. Jammer dat er geen gras wil groeien in de ArenA, maar gelukkig komen er veel 'aardige mensen'. In de Kuip ook trouwens. 'Ja, ja, jullie Amsterdammers kunnen nog wat leren van een Rotterdammer op leeftijd.' L De televisie-man is een mensenvriend. Overal waar Koos Postema (66) verschijnt, ■komt hij aaHK mensen tegen. Als hij 1 wordt uitgenodigd plaats te nemen in een I business unit bij Feyenoord, of met een van zijn twee met Ajax heulende schoonzoon! meegaat naar Ajax: de mensen die in I )e Kuip en de ArenA zijn pad kruisen zijn 'lief dan wel 'sympathiek'. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik? Een 'allervriendelijkste' man. Net als die 'grote, rode vriend uit Charlois', Leo Beenhakker. 'Ik ben dol op die man.' Maar ook zij die zich hebben verbonden aan Ajax, toch niet echt de club waarvoor Postema's hart sneller gaat kloppen, kunnen rekenen op zijn liefde. Op de tribune wordt hij omringd door 'leuke, lieve en gewone Amsterdammers', elders in het stadion door 'grote en aardige' bestuurders als Arie van Os en Michael van Praag. En de spelers van Ajax? Zelfs daarvoor bewaart hij een warm plekje, vooral voor die twee van De Boer. Als hij in zijn vakantiehuis in Zuid-Frankrijk is, gaat Postema wel eens langs het strand van Juan-Les-Pins, als daar door de Nederlandse profs wordt gevoetvolleybald. Even tegen Ronald de Boer grappen dat hij nog wel wat aan zijn techniek moet t>E feMITEN STAANDER door Rik Planting foto's Wanda Tuerlinckx schaven. 'Wat een geweldige voetballers die twee. En zo ongelooflijk aardig ook.' AAarketingblunder Vanaf 1963 was Postema met zijn gezicht op de televisie. Bij de VARA in de jaren zestig, toen de VARA nog de VARA was, als verslaggever en presentator van het actualiteitenprogramma Achter het Nieuws. In de jaren zeventig kreeg hij bij dezelfde omroep, die al niet meer helemaal hetzelfde was, met Een Groot (soms: Klein) Uur U een eigen praatprogramma, waarin Postema als eerste tv-gespreksleider geldende taboes doorbrak op het gebied van abortus, euthanasie of gehandicaptenseks. In 1986 maakte hij de overstap naar de commerciële tv. Achtereenvolgens werkte hij voor Veronica, TV10, RTL Veronique en RTL4, waar hij vooral furore maakte met zijn onvolprezen Klasgenoten. Behalve omdat hij een doorgewinterd tv- journalist en een professioneel vakman is, moet zijn imago van 'aimabele prater', 'huisvriend' en 'begripvolle (groot)vader' voor de oprichters van de sportzender Sport7 ('We gaan iets nieuws doen') in 1996 aanleiding zijn geweest Postema te vragen als uithangbord. Postema zei ja, maar werd uiteindelijk meegesleurd in wat intussen de grootste marketingblunder van de jaren negentig genoemd mag worden. Publiek en media bleken van begin af aan niet te zitten wachten op de nieuwe sportzender. Eind augustus 1996 ging het sportkanaal feestelijk de lucht in, ruim drie maanden later ging het beeld op zwart. Postema kijkt niet vrolijk als dat wat een 'mooie afronding van een prachtige carrière' had moeten zijn ter sprake komt. Spijt dat hij er ooit aan is begonnen? 'Spijt..., nou eh... spijt... Ja, ik heb er wel spijt van. Maar dat is nu wel erg gemakkelijk om te zeggen. Ik heb er aanvankelijk echt in geloofd. Ik dacht dat de tv zich in deze richting zou ontwikkelen. Ik vond dat dat getrut in Hilversum afgelopen moest zijn. Toen ik het contract aanvaardde, was me beloofd dat veel van die jongens van Studio Sport naar Sport7 zouden komen. Een voor een hebben ze afgehaakt. Hun goed recht, i AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 227

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 225