controle zou houden en of hij de juiste voortzetting zou kiezen. Dan ging je bij voorbaat al niet mee naar voren, of je deed het half zodat je altijd weer op tijd terug kon zijn bij balverlies. Hier kun je voluit gaan. Hier kan je, en moet je ervan uitgaan dat die bal weer komt. Als dat niet gebeurt, en jij bent uit positie, is het niet jouw fout. Bij Heerenveen was het dan ook jouw fout, want je had rekening met balverlies moeten houden. Het lijkt een klein verschil, maar het is totaal anders voetballen.' Engels voetbal Bij Ajax gedijt Tobiasen uitbundig. In het Deense elftal zijn de omstandigheden veel minder in zijn voordeel. Tobiasen: 'Het Deense nationale team gaat een moeilijke tijd tegemoet. Michael en Brian Laudrup zijn allebei gestopt en zij waren heel belangrijk voor ons. Van Michael wisten we het, maar van Brian was het toch een zeer onaangename verrassing. We zijn nu in een fase terechtgekomen waarin we weer iets moeten opbouwen. Er zijn overwegend jonge spelers die veel talent hebben, maar de ervaring en routine nog missen. Het zal tijd nodig hebben. Op het EK 2000 hebben wij nog niet veel te zoeken. Verdedigend zit het wel goed, voetballend komen we tekort. Met Denemarken spelen we Engels. Daar moet ik dus heel anders voetballen dan hier bij Ajax. Je moet zo snel mogelijk een lange bal op de spits geven. Opbouw is er niet. Nee, dan is het hier een stuk leuker. Tomasson staat achter de spits. Denk maar niet dat hij een bruikbare bal krijgt. Er is sprake van een volledig andere visie en het is weieens moeilijk om je daarin te vinden. De international Tobiasen heeft nog een lang leven voor zich. Uiteindelijk zal het met Denemarken altijd weer goedkomen. Het land brengt ieder decennium wel een sterke generatie voetballers voort. Maar op korte termijn moet het voetbalgeluk bij Ajax gevonden worden. Wat betreft speelstijl in ieder geval, en hopelijk dit seizoen ook nog qua resultaat. Het kan haast niet anders of Ajax gaat net zo veel plezier aan Tobiasen beleven als vice versa. De rechtsback heeft een contract tot 2002, en is vast van plan het ouderwets uit te dienen. Tobiasen: 'Hier kan ik me ontwikkelen. Voor een verdediger is dit de beste club. Ik had ook naar Engeland kunnen gaan, twee jaar geleden. Maar dan was ik nu misschien een totaal andere voetballer geweest. Daarom heb ik toen ook voor Ajax gekozen. Geld vond ik minder belangrijk dan mijn ontwikkeling. Ik ben niet in de verleiding gekomen. Zo moeilijk was het niet. Ajax is een van de grootste clubs van Europa. Een Engelse club is nooit verzekerd van Europees voetbal. Ajax wel. Ik vind het vroeg genoeg om na zes, of misschien wel pas na acht jaar nog naar Spanje of Engeland te gaan. Dan ben ik nog steeds jong. Toen ik mijn kruisband scheurde, heb ik ook niet gedacht: was ik toch maar voor het geld gegaan. Nee, ik dacht: als mijn carrière hier eindigt, heb ik toch mooi bij Ajax gespeeld.' AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 20