leef je volgens mij tien jaar korter. En veranderen doet het toch niet. Ach, het heeft ook wel weer zijn charme.' Rayo heeft geen eigen trainingsveld. De selectie traint in La Communidad, bij een amateurvereniging in de buurt van vliegveld Barajas, of op het hoofdveld van het eigen stadion. Na een kwartier rijden bereiken we het stadion van de club waar Van den Bergh aan zijn tweede seizoen bezig is. Het ligt in de wijk Vallecas. 'Deze buurt staat slecht aangeschreven. Je kunt het vergelijken met De Baarsjes of Bos en Lommer in Amsterdam. Maar Vallecas is meer dan gewoon een buurt. Je kunt het ook een stad in een stad noemen. Er wonen een miljoen mensen.' Rayo Vallecano, dat volgend jaar 75 jaar bestaat, is na Real Madrid en Atletico Madrid de derde club van de stad. Het is een kleine club met veel potentie. Van den Bergh: 'De eigenaar is steenrijk. Als hij zou willen zou hij grote spelers aan kunnen trekken en Rayo nummer één van Europa kunnen maken. Daar heeft hij echter geen behoefte aan. Anders zou hij wel de baas van Atletico of Real zijn geweest. Bovendien zou de club niet meer passen bij de wijk, waar de acht- a tienduizend aanhangers allemaal vandaan komen. De arbeidersklasse zou zich niet meer met Rayo kunnen indentificeren. Rayo is echt een club met clubmensen. Degene j die de lijnen kalkt, verkoopt op I zondag ook de kaartjes.' Het zijn praktijken die Van den Bergh in de geoliede Ajax- machine niet gewend was. Dat geldt ook de kerkelijke rituelen die voorafgaan aan het nieuwe seizoen. Van den Bergh: 'Spanje is heel gelovig. Aan het begin van het seizoen zijn we met de hele selectie naar de kerk geweest in Vallecas. Daar zijn we ingezegend waarbij de Heilige Maagd om geluk werd gevraagd; geluk om te promoveren, geluk om de hele groep blessurevrij te houden en geluk in het leven, eigenlijk de belangrijkste vraag. Als nuchtere Hollandse, ongelovige jongen hij. 'Het vliegtuig uit Amsterdam had vertraging.' Hij gaat vaak naar Amsterdam. Eens in de zes a acht weken probeert hij zijn geboorteplaats te bezoeken of zorgt hij dat zijn ouders of vrienden naar hem in Spanje komen. Zijn feeling met het Amsterdamse blijft groot. Om even over elven rijden we, na vriendelijk geknikt te hebben naar de bewaking, het stadion binnen. De parkeergarage is uitgestorven. 'Hier trainen we dus niet,' roept Van den Bergh verbaasd uit. Na enig heen en weer getelefoneer komt hij erachter dat de training plaats zal vinden in het stadion van Rayo Vallecano. Dat is gisteravond laat besloten, en niemand van Rayo was op de gedachte gekomen om hem daarvan op de hoogte te brengen. 'Alles gaat hier met de Spaanse slag,' verzucht hij. 'Je kunt je er druk om blijven maken, maar het heeft geen zin. In het begin deed ik dat nog wel, maar dan omu ».H.« Uit**** AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 211

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 209