dan zit je goed.' Ajax won een week later met slechts 1-0 van Arsenal, dat ten koste van Anderlecht het Jaarbeurssteden- toernooi zou winnen. Eigen doelpunt Twee jaar later waren de rollen omgedraaid. Nu was Europa-Cup-1-winnaar Ajax de geroutineerde ploeg, terwijl Arsenal de underdog was. Ajax was aan het beste seizoen uit zijn historie bezig. Na in de eerste twee ronden Dynamo Dresden en Olympique Marseille eenvoudig opzij te hebben gezet, zou de confrontatie met de Engelse kampioen en bekerwinnaar wel eens Ajax' eerste moeilijke test kunnen worden. Dat bleek bij de heenwedstrijd in Amsterdam. Een superieur startend Ajax won slechts met 2-1, onder andere via een dubieus toegekende strafschop. Door dit resultaat kwamen twee weken later, op 22 maart 1972, ruim zestigduizend Londenaren naar de verwachte uitschakeling van de Europese favoriet kijken. Ook nu was op het veld weinig gras te bekennen. Opmerkelijk, want Arsenal had de afgelopen zes weken maar twee keer thuis gespeeld. Het ongelijke veld was wel droog. De tweede Arsenal - Ajax op Highbury werd de wedstrijd van doelman Heinz Stuy, geen absolute topper in Nederland, maar in drie Europa-Cupseizoenen van Ajax veelvuldig uitblinker in uitwedstrijden. Nu redde hij al na een minuut toen Peter Marinello vrij voor hem opdook. Stuy hield die avond alles. En nadat George Graham ook nog een diepe bal van Ruud Krol over zijn uitlopende doelman Bob Wilson in het (eigen) doel had gekopt, kon de avond niet meer stuk. Piet Keizer en Johan Cruijff hadden anoniem gespeeld, maar het middenveld en de verdediging hadden Ajax erdoor heen gesleept. Op kwaliteit, die Arsenal ontbeerde. Alleen Ajax-masseur Salo Muller vond iets van pure klasse in Londen. Een hond met stamboom, die hij trots in het vliegtuig mee terug naar Amsterdam vervoerde. De (zeer karakteristieke) dug-out vlak voor het einde van de wedstrijd Arsenal - Ajax op 22 maart 1972 met vanaf links (half verscholen achter een houten paal) assistent-trainer Han Grijzenhout, reservedoelman Sies Wever, Stefan Kovacs, Gerrie Kleton, Dick van Dijk, masseur Salo Muller en dokter Rolink. En dat was tachtig minuten lang een redelijk aangename gebeurtenis. Ook de 46.298 toeschouwers in het stadion (onder wie twèeduizend uit Nederland) zagen weliswaar dat Ajax het moeilijk had, met het fysieke spel van Arsenal en met het zware veld, maar het stond slechts met 1-0 achter door een doelpunt van George. In de laatste tien minuten stortte de ploeg echter ineen, waardoor Arsenal nog twee keer (Sammels en George) kon scoren: 3-0. Een finaleplaats was ineens ver weg, hoewel de deze avond niet tegen het krachtvoetbal van Arsenal opgewassen Johan Cruijff daar, op zijn manier, anders over dacht: 'Wat heet kansloos. In elke wedstrijd krijg je wel zes, zeven kansen. Benut je er vijf, Foto: Frans Flemelrijk 206 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 206