compleet nieuwe tribunes achter de doelen, met alleen maar zitplaatsen) niets aan veranderen. 'Aresenal-score' Ajax was twee keer te gast in de tweede succesperiode van de Gunners (eind jaren zestig, begin jaren zeventig), toen de club onder leiding van manager Bertie Mee voor het eerst ook in Europa indruk maakte. In het Jaarbeursstedentoernooi (de voorloper van het UEFA-Cuptoernooi) troffen beide clubs elkaar op 8 april 1970 in de halve finale. Ajax, verliezend Europa- Cup-1-finalist van een seizoen eerder, werd door velen gezien als het team van de toekomst, Arsenal daarentegen was zoals Arsenal altijd was: gedegen, hardwerkend Een kopduel tussen Barry Hulshof en Arsenals Frank McLintock, gadegeslagen door de Ajacieden Arie Haan (links), aanvoerder Piet Keizer, Ruud 'shirt uit de broek' Krol (5) en Johan Neeskens (7). Foto: Frans Flemelriik en saai, met veel kleine overwinningen. Een 1-0 uitslag stond jarenlang bekend als de 'Arsenal-score'. Pas met de komst van Dennis Bergkamp veranderde het saaie imago van Arsenal enigszins. Bergkamp was bijna een jaar oud toen op maandag 6 april 1970 Ajax naar Londen vertrok. De ploeg nam zijn intrek in het Royal Lancaster hotel, aan de rand van Hyde Park in het centrum van de stad. Ajax was er niet in geslaagd om een rustiger gelegen hotel te vinden. Trainer Rinus Michels maakte van de nood een deugd door op dinsdagochtend het fraai geknipte gras van Hyde Park te gebruiken om te trainen, 's Middags bracht Ajax een bezoek aan het Arsenal Stadium, zodat, aldus Rinus Michels, 'de spelers een indruk konden krijgen van het wereldberoemde Engelse gras'. Dit was ironisch bedoeld, want op Highbury was geen sprietje gras te bekennen. Het veld was een modderpoel. In de avond bezocht Ajax een musical met de hoopvolle titelPromisesPromises'. De dag erop trainde Ajax weer in Hyde Park. Een parkwachter maakte hier bezwaar tegen, maar een Ajax-speldje en een kaartje voor de wedstrijd deden wonderen. Niet op televisie? In Nederland was ondertussen gekrakeel uitgebroken over een televisie-uitzending van het duel. Jan Huybregts, secretaris betaald voetbal van de KNVB, had laten weten dat uitzending niet zou worden toegestaan. Volgens Huybregts vonden de profclubs in Nederland dat te veel voetbal op televisie het bezoek op zondag ongunstig zou beïnvloeden. Gevolg: vette koppen in de kranten en verontwaardigde reacties van de voetballiefhebbers. Henk Burgwal, secretaris-penningmeester van de voetbalbond, haastte zich te verklaren dat er sprake was van een 'misverstand'. Arsenal - Ajax zou gewoon op de beeldbuis te zien zijn.

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 203