Heerenveen is niet gewend onder druk te staan. Dat kon je ook voelen in die jaren dat het net mislukte. Toen ik er nog speelde, had iedereen het in het laatste deel van de competitie over het volgende seizoen. Dan dachten ze al aan Europees voetbal, of aan een transfer die op handen was. Tomasson, Korneev. Je merkte het in de spelersgroep. Er was twijfel. Hoe zou de groep er volgend jaar uitzien? Kan ik zelf ook weg? Iedereen was ermee bezig. De aandacht was veel te weinig gericht op de eerstvolgende wedstrijd. Dat kwam gewoon doordat Heerenveen het niet gewend was met dit soort dingen te maken te hebben. Bij Ajax is het allemaal zo gewoon, dat de aandacht niet te ver richting de toekomst schiet. Echte topclubs weten dat je stap voor stap je doel moet bereiken. Bij Heerenveen was dat besef er nog niet in mijn tijd. In mijn laatste jaar konden er zo veel spelers naar het buitenland. Daar praatten we met elkaar over. Dan ging het over clubs, competities en over geld. Het voetbal werd vergeten. Maar de club heeft ervan geleerd. En Foppe ook, denk ik. Heerenveen zal ook altijd in de positie zitten dat er veel spelers vertrekken aan het einde van een seizoen. Zeker als de club zo blijft presteren. J Bij Ajax is het veel gemakkelijker om je op het voetbal te concentreren. Wedstrijd voor wedstrijd. Als we met Heerenveen tegen Fortuna moesten, en de week erna tegen Ajax, waren we meer met Ajax bezig dan met Fortuna. Dan keken we wie gevaarlijk stond met gele kaarten. Dat is het grote verschil.' ervan onder de indruk. Spelers ook. Het is niet voor niets dat Leo Beenhakker in de uitwedstrijd tegen Heerenveen zijn spelers had opgedragen geen beleefdheid op te brengen bij het ten gehore brengen van het onvermijdelijke Friese volkslied. 'Ik begrijp nog steeds helemaal niets van wat ze zingen,' zegt Tobiasen. 'Maar je voelt dat er iets gebeurt. Er is wat dat betreft weinig verschil met het volkslied van Denemarken voor een interland. Je voelt je één. Heerenveen is een familie. En een leuke familie. Binnen het stadion is het hier bij Ajax ook een grote familie. Maar buiten het stadion is het heel "ifr Jtfrmjfta anders. Als we te zoeken' bij Heerenveen twee wedstrijden verloren, werd je heel vriendelijk gevraagd hoe het kwam. Maar altijd met een glimlach, want de mensen verweten je niets. Die gingen ervan uit dat je je best had gedaan. Vaak probeerden ze je dan nog zelfs moed in te praten. Hier is het anders. De mensen zijn veel sneller negatief. De gezichten staan op onweer als het minder goed gaat. De sfeer krijgt direct iets grimmigs.' Uitdelen en incasseren Tobiasen kan heel goed leven met de grotere druk. Hij voelde zich bij Ajax vanaf het begin als een vis in het water. Hij wil niets liever dan dat er prestaties worden geeist. En nog altijd geniet hij, ook nu het minder gaat, van het Ajax-spel. Tobiasen: 'Bij Heerenveen heb ik het Ajax- systeem geleerd. Voor mij was het nieuw. In Denemarken spelen we met een of twee spitsen. Bij Heerenveen kreeg ik voor het eerst met buitenspelers te maken. Een of twee keer raken, ik heb het daar geleerd. Hier leerde ik het vervolg. Olsen legt de nadruk op het positiespel, op de omschakeling van aanval naar verdediging en andersom. De stap van Denemarken naar Heerenveen paste wat mij betrof perfect voor de overgang naar Ajax. Bij Heerenveen kon ik wennen aan een andere manier van trainen. In Denemarken trainde ik net zo lang, maar veel minder hard. Minder scherp ook. Het tempo lag er veel lager. En hier is het gewoon dat je op de training schoppen krijgt en schoppen uitdeelt. Als je dat in Denemarken probeert, word je door iedereen terechtgewezen. Als je er hard ingaat, verklaren ze je voor gek en word je uitgescholden. In het begin moest ik best wennen aan de andere mentaliteit die in Nederland heerst. Hier wordt ook meer van je verwacht. Aan de andere kant heb je bij Ajax zulke goede spelers om je heen dat je die verwachting ook gemakkelijker kunt waarmaken. Bij Heerenveen speelde je soms iemand aan van wie je niet kon zeggen of hij die bal onder 'Op het EK Denemarken 2000 heeft nog niet veel De familie Het verschil tussen subtop en top is soms ook in het voordeel van de subtop. De charme van Heerenveen wordt door het hele land begrepen. De sfeer op de tribune is er uniek. Iedereen die het meemaakt, is AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 19