wat de spelers en supporters ervan vonden deed er niet toe volgens Norris. Hij had immers alle macht (geld). Arsenal was eenvoudigweg aan hem overgeleverd. Niet met kerstmis Norris' oog viel op een stuk terrein aan de andere kant van de Thames, in de buurt van de clubs Tottenham Hotspur en Clapton Orient. Deze waren woedend over de komst van nog een rivaal in de wijk, net als de buurtbewoners zelf overigens. De inwoners van Islington en Highbury kwamen zelfs met een petitie op de proppen om 'deze ongewenste elementen van het professionele voetbal' te weren. Beroepsvoetbal zou onder andere de waarde van de grond doen verminderen, zo vonden zij. Niemand kon vermoeden Tijdens een recente verbouwing van Arsenal Stadium werden de werkzaamheden gemaskeerd door een artificiële tribune-met-publiek. dat jaren later Arsenal juist het visitekaartje van de buurt zou worden. De opening van het bescheiden stadion vond plaats op 6 september 1913. Mede door de vele protesten had de bouw flinke vertraging opgelopen. Zoveel vertraging, dat het stadion maar half klaar was. Zo was het veld dramatisch en waren de toegangspoorten nog niet klaar. Opmerkelijk genoeg liepen veel toeschouwers niet gratis naar binnen, maar vormden een keurige rij in Avenell Road. Ze wilden een kaartje te kopen. Getroffen door zoveel sportiviteit deden de spelers van Arsenal en Leicester Fosse ook niet moeilijk over het spelen in de bouwput. Een van de architecten van het stadion, A.G. Kearney, omschreef de sfeer als die van een picknick. Het Arsenal-veld was aan bijzondere voorwaarden gebonden. Norris had het terrein gehuurd van het St. John's College of Divinity. Een van de voorwaarden in het huurcontract was dat er niet gespeeld mocht worden op zondagen, met kerstmis en op Goede Vrijdag. Pas in 1925 slaagde de club erin om dit artikel uit de overeenkomst te schrappen. Gedurende het eerste seizoen werd het stadionnetje langzaam afgebouwd, maar het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog gooide ook voor Arsenal veel roet in het eten. In 1915 kwam er een voorlopig einde aan competitievoetbal. Het gevolg was dat de schuldenlast van Arsenal opliep; de macht van Henry Norris bleek niet grenzeloos. /Metrostation Na het einde van de oorlog deed Norris meteen weer van zich spreken. In 1919 besloot de voetbalbond dat de hoogste klasse met twee clubs moest worden uitgebreid. Toen de League in 1915 tot stilstand kwam, stond Arsenal slechts vijfde. Het leek dus logisch dat hoger geplaatste clubs zouden promoveren. Maar Norris' invloed was zo groot, dat de FA Foto: ANP AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 201

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 199