kreeg ik wat meer speeltijd, ook om Casper te laten knokken voor zijn plaats, na de winterstop stond hij er meer in. Maar ik heb nooit het gevoel gehad dat ik vierde keeper was.' Lef Aan het eind van het seizoen was er voor Edmond Claus toch geen plaats meer in het tweede. Om al zijn trainersdiploma's te halen, begon hij aan een ClOS-opleiding. Hij koos ervoor om in de zaterdagafdeling van Ajax te voetballen, zodat hij zijn stages bij Ajax kon lopen. 'In de zaterdag 1 werd ik tweede keeper achter Dennis van der Wal, terwijl ik voor mezelf het gevoel had dat er meer in zat. Na een jaar heb ik daarom gekozen voor Noordwijk, waar ik twee heerlijke jaren in de hoofdklasse heb gehad.' Eind vorig seizoen moest Claus er toch voor kiezen om te stoppen met voetbal op een redelijk niveau. 'Een teenblessure is uitgemond in een chronisch knieprobleem. Als ik door wilde gaan met voetballen, betekende dat drie tot vier maanden rust. Noordwijk moest dus, in ieder geval voor tijdelijk, op zoek naar een nieuwe keeper. Toen kwam Co Jager bij me met de vraag of ik de zaterdag 1 wilde trainen. Dat zou sowieso niet te combineren zijn met zelf spelen en het bood mij natuurlijk een unieke kans. Het getuigde van lef van Co Jager en Hans Westerhof om mij dat voorstel te doen. Het is nu aan mij om te laten zien dat ze een goede keus hebben gemaakt.' De zaterdag 1 kende tot nu toe een moeizame start in de eerste klasse. Na vijf competitiewedstrijden staat Ajax vierde van onder. 'Toch zijn we geen enkele wedstrijd de mindere geweest van de tegenstander. We spelen goed verzorgd voetbal, ons positiespel is goed en we creëren over het algemeen genoeg kansen. We schieten ze er alleen niet in. Ploegen zijn tegen Ajax altijd super-gemotiveerd, waardoor ze boven hun kunnen spelen. Daar moeten wij ons bewust van zijn. In deze klasse zit alles heel dicht bij elkaar. Iedereen kan van iedereen winnen. Er is nog niks verloren, maar we zullen elke wedstrijd maximaal moeten presteren om te winnen.' De weg omhoog Claus moet het dit jaar doen met een flink vernieuwde groep. Aan het eind van het vorige seizoen vertrokken maar liefst acht spelers. 'De nieuwe groep is gemiddeld iets ouder dan vorig jaar: 22,6 jaar. Het is een goede groep. In de achterhoede en op het middenveld hebben we allemaal jongens die het Ajax-systeem god kennen. Met de aanval moeten we nog meer trainen om de automatismen erin te brengen, zodat spelers elkaar beter gaan aanvoelen. Dat gaat absoluut lukken.' De kracht van de zaterdag 1 is op dit moment de ervaring. 'De spelers zijn allemaal iets ouder, hebben meer ervaring, dus de ploeg is wat stabieler. Als we achter komen, raken we niet in paniek. We blijven zoeken naar voetballende oplossingen in plaats van de bal blind naar voren te rammen. Het is bovendien ook een heel leuke groep. We hebben veel lol met elkaar en de sfeer is goed. Dat is voor een amateur- en teamsport heel belangrijk. Goed presteren en je lekker voelen zijn dingen die samen moeten gaan.' Edmond Claus verwacht dat zijn ploeg straks de weg omhoog wel weer zal weten te vinden. 'Als ik zie hoe we tot nu toe gespeeld hebben, kunnen we elke ploeg voetballend de baas. Of je ook wint is een ander verhaal. Ik verwacht niet dat we eventjes op de eerste plaats terechtkomen, maar wel dat we bovenin mee kunnen draaien. Ik hou me er graag aan vast dat de zaterdag 1 vaak na de winterstop beter gaat draaien.' AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 156