nooit uitgeleerd, je ontdekt telkens weer nieuwe facetten.' Een minder prettig aspect van het trainersvak is spelers naar de bank verwijzen. 'In zo'n grote groep, we zijn begonnen met negentien jongens, moet je automatisch ook jongens teleurstellen. We hebben ook nog vrijwel geen blessures gehad. Het hoort bij je vak, maar het is niet een van mijn favoriete onderdelen. Ik heb zelf aan den lijve ondervonden hoe het is om in de zaterdag 1 op de bank te zitten. Maar de ploeg is nu eenmaal nummer één. Dat heb ik ook tegen de jongens gezegd: hoe graag ik je ook mag, het teambelang is het grootste belang.' Op dit moment geniet Edmond Claus met volle teugen van zijn nieuwe functie. 'Het leuke van het werken bij Ajax is dat je werkt tussen allemaal "profs". Alles is hier tot in de puntjes geregeld, je werkt samen met toptrainers, met jongens die dolgraag bij Ajax willen voetballen en niet voor honderd gulden per punt. Natuurlijk kijk ik ook naar de manier van voetballen: ik houd van creativiteit, snelheid, aanvallend voetbal en fairplay. Dat zijn allemaal onderdelen van het Ajax-spel en dat spreekt mij heel erg aan.' Edmond Claus is geen onbekende naam bij Ajax. De voormalige keeper verdedigde eerst vijf jaar lang het doel in het hoogste elftal van vierdeklasser Geel Wit, waarmee hij twee keer promoveerde. Daarna maakte hij de overstap naar het tweede van Ajax. 'Het idee was om in het tweede van Ajax een aantal jonge, ambitieuze amateurs op te leiden om te kijken of er nog wat van te maken was. Ik was een van hen. Voor mij was het absoluut een jongensdroom. Ik wilde heel graag die stap omhoog maken. Er was ook belangstelling van Haarlem en Telstar, maar ik wilde toch het liefst in de Ajax-keuken kijken. Ook omdat ik toen al op de Academie voor Lichamelijke Opvoeding zat en dit voor mij een unieke gelegenheid was om de "beste jeugdopleiding van de wereld" te bekijken. Ik had wel de ambitie om zo hoog mogelijk te spelen, maar ik zag mezelf echt niet als concurrent van Edwin van der Sar. In het tweede moest ik al behoorlijk op mijn tenen lopen. De eerste weken van de voorbereiding zat ik wel bij het eerste, als enige keeper. Menzo was net verkocht en Van der Sar had extra vrij na het WK in Amerika. Ineens sta je daar te trainen met Litmanen. Een bijzondere ervaring.' Tijdens het seizoen 1994-1995 speelde hij dus in het tweede, samen met zijn jongere concurrent Casper Nelis. 'Hij had duidelijk meer talent, maar was nog niet rijp omdat hij net van de A-junioren kwam. Eerst AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 159

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 155