was voetballen. Na school ging ik naar de training van mijn club, Vesta Santa Maria.' Zodra hij daar uitgetraind was, ging hij met vrienden de straat op. Om te voetballen. Reiziger Eenmaal in Nederland gaf hij zich dan ook onmiddellijk op bij HRC, een van de plaatselijke amateurverenigingen in Den Helder. Na enkele jaren maakte hij de overstap naar WGW. Een goede keuze, want door die overgang kwam er eindelijk iets positiefs op zijn pad. Ruim drie jaar geleden speelde Hosé met WGW een wedstrijd tegen de Ajax-jeugd. Vlak daarna vond hij een brief op de deurmat; afzender: AFC Ajax. Of hij interesse had om bij Ajax te komen voetballen? Hosé, die zich ook al in de belangstelling van FC Groningen had gespeeld, twijfelde geen moment over het aanbod. De jonge voetballer gaf zijn ja woord, en Ajax ging op zoek naar een gastgezin. Dat was snel gevonden. Hosé trok in bij de ouders van Michael Reiziger in Amstelveen. De kinderen waren allemaal uitgevlogen en daarmee was het stil geworden in huize Reiziger. John Reiziger, gepensioneerd KLM-werknemer, miste Ajax, zeker nadat zoon Michael naar AC Milan was vertrokken. Reiziger: 'Ik wilde Brutil graag de kans bieden Ajacied te worden. Bovendien wilde ik zelf graag weer bij Ajax langs de lijn staan. Het was voor iedereen een goede mogelijkheid.' Toch was het behoorlijk wennen in het begin. Reiziger: 'Hij sprak alleen maar Papiaments. Nederlands kwam maar moeilijk zijn mond uit. Daarnaast had hij absoluut geen regelmaat in zijn leven. De situatie in Den Helder had Brutil duidelijk geen goed gedaan. Ik ben heel veel met hem gaan praten. Over zijn gedrag, de regels bij ons in huis, zijn toekomst als voetballer. Ik wilde die jongen koste wat kost helpen. Hij had voor ons gekozen, dus moest ik mijn best voor hem doen.' Hoewel het zijn eigen keuze was, moest ook Hosé erg wennen. Vooral aan de regelmaat. Hosé: 'In Den Helder ging alles gemakkelijker. Ik mocht alles van mijn zus. Hier moest ik me aanpassen, leren wat wel en niet mocht.' Pas op het moment dat hij tot het besef kwam dat hij anders moest gaan leven om te slagen als profvoetballer, kwam de ommekeer. 'Nu heb ik een doel,' zegt Hosé. 'En dat is belangrijk.' John Reiziger zag 'zijn' jongen sindsdien in sneltreinvaart veranderen. 'Hij luistert nu heel erg goed, is niet brutaal en hij is vreselijk leergierig. Hij wil weten hoe het leven in elkaar steekt en wat hem bij Ajax allemaal te wachten staat.' Reiziger weet dat, als vader van, als geen ander. Hosé is zeer gemotiveerd. Thuis traint hij met gewichten, en dat is hem aan te zien. Zodra je hem daarop attendeert, showt hij trots zijn spierballen, gevolgd door een vette grijns. Ook slaagde hij afgelopen jaar voor zijn eindexamen IVBO (Individueel Voorbereidend Beroepsonderwijs). Niet iedereen slaagt als prof en na het voetbal wacht hem ook nog een leven. Ajax en Barcelona Op zijn kamer hangen de shirts van Ajax en Barcelona. Met de naam Reiziger op de rug. Zo houdt hij zijn droom warm: slagen bij Ajax en dan de overstap maken naar een buitenlandse club. Maar zo ver is het nog lang niet, weet ook Hosé. 'Het wordt steeds moeilijker om bij Ajax te slagen. Een aantal jaren geleden ging het allemaal gemakkelijker. Toen kreeg de eigen jeugd meer kansen. Voor mijn positie heb nu ik drie man voor me. Arveladze, Benni en Sibon.' Toch heeft Ajax een naam hoog te houden als het gaat om het doorbreken van spitsen uit de eigen kweek. Om te beginnen was daar Johan Cruijff, de beste voetballer aller tijden, en nog altijd de grootste trots van Amsterdam, maar ook spelers als Wim Kieft en natuurlijk Patrick Kluivert zijn bij Ajax groot geworden. Hosé is een onvoorwaardelijke kanshebber om Kluivert op te volgen. Afgelopen seizoen scoorde hij lieft 39 doelpunten in de Al. Dit seizoen maakte hij de overstap naar het tweede en ook in het team van Jan Wouters heeft de spits alweer de te verwachten doelpunten achter zijn naam weten te zetten. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1998 137

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 133