Met collega-trainer Hans van der Zee langs de lijn. ongeluk Dick Advocaat voor zijn kop. Ik heb vijf jaar bij Ajax gezeten. Dat is lang voor een jeugdspeler die maar niet doorbreekt. Op een gegeven moment zat ik op de tribune te hopen dat het minder met het elftal zou gaan. Maar het opmerkelijke was dat Ajax me óók nog een zesde seizoen wilde hebben. Ze bleven het dus toch in me zien. Maar daar had ik geen trek meer in. Ik was in de jaren daarvoor drie keer in de gelegenheid geweest om naar FC Utrecht te gaan. Ik woonde nota bene in Utrecht, maar toch koos ik voor Ajax. Achteraf gezien had ik dat toch moeten doen.' Uiteindelijk vertrok Klinkenberg naar FC Dordrecht (later DS '79 en speelde daar twee jaar. 'Daarna zijn mijn vrouw en ik samen met Hans Kraay senior en junior en Lex Schoenmaker naar Amerika gegaan. Ik speelde voor de Oakland Stompers. De club werd verkocht en ik verhuisde naar Canada, waar ik speelde voor de Edmonton Drillers. Heerlijke tijd hebben we daar gehad. En ik heb tegen alle groten gespeeld: Johan Cruijff, Gerd Müller, Franz Beckenbauer, Wim van Hanegem, Marinho.' Wat heeft Klinkenberg overgehouden aan zijn periode bij Ajax? 'Een essentie die ik bij Ajax heb gevoeld is dat werkelijk iedereen alleen maar voor zichzelf knokt om bij het eerste te komen. En eigenlijk voelde ik me daar ook wel prettig bij. Ook een aantal denkbeelden van Ivic heb ik overgenomen. Het overlappen, het buitenom komen, het trainen in patronen. Spelpatronen waarbij de spelers heel specifieke loopacties moesten maken. En dan een uur lang op de training oefenen. Ik gebruik die stof nog.' Klinkenberg werkt tegenwoordig als sportleraar. Hij geeft tennisles en is daarnaast parttime-trainer bij Barendrecht, dat vorig seizoen, voor het eerst in de historie van de club, kampioen van de Hoofdklasse B geworden is. Ooit hoopt hij 13-3-1977: VW-Ajax 2-2 (2-0). 25. Jovanovic 1-0. 34. Jovanovic 2-0. 56. Geels 2-1. 76. Zuidema 2-2. Scheidsrechter: Jonker. Toechouwers: 23.000 (uitverkocht). VW: Vieten; Vercoulen, Hermans, Rettkowski, Schreurs; Pala, Advocaat, Van der Weide; Kurcinac, Jovanovic (Van Dinter), De Jonge. Ajax: Schrijvers; Van Dord, Dusbaba, Krol, Suurbier; Schoenaker, Lerby (Klinkenberg), Zuidema; Arnesen, Geels, Tahamata (Gluic). nog in het betaalde voetbal terecht te komen. 'Misschien kan ik volgend jaar aan de cursus Coach Betaald Voetbal deelnemen. Het vrijblijvende van de amateurs vind ik niks. Ik wil het hoogste bereiken. Het is me niet gelukt als speler, maar misschien slaag ik wel als trainer. Bij Ajax? Dat zou heel mooi zijn natuurlijk. Het lijkt me heerlijk om binnen de opleiding van Ajax te werken. Ik ben met al mijn clubs, Capelle, Slikkerveer en Barendrecht, kampioen geworden. Het is een zorgelijke ontwikkeling dat er zoveel buitenlandse trainers naar Nederland komen. Met alle respect voor Bobby Robson, maar ik denk niet dat hij op dit moment méér bijdraagt op dit niveau dan zijn ervaring. Hij maakt geen spelers meer beter. Dat is bij mij anders. Overal waar ik train, maak ik spelers beter. Dat is geen arrogantie, daar geloof ik in.' Had hij dus in zijn Ajax-tijd eigenlijk trainer van zichzelf moeten zijn? 'In mijn bewustzijn, misschien. De trainingsmethoden en de begeleiding zijn nu veel professioneler. De trainers die er destijds waren, maakten je niet echt veel beter. Die waren met het resultaat bezig. Want Ajax is ook resultaat. Als je het destijds haalde, was dat puur op je talent. En dat had ik net niet genoeg.' 90 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 90