'Proud to be a Nigerian': Sunday Oliseh verdedigt de kleuren van zijn land. het gaat om het klimaat en eetgewoonten, is het multiculturele aspect een belangrijke overeenkomst. Dat ervaar ik hier als heel prettig. Mensen van uiteenlopende nationaliteiten leven in Nederland samen en kunnen het met elkaar vinden. Wat wil je nog meer?' Hoe zou Sunday Oliseh Nigeria promoten als een Nederlander daar naar toe wil voor een vakantie? Vastberaden: 'Er zijn heel veel mooie en verschillende dingen te zien! Er zijn mooie bergen en steenvlakten, maar ook hele mooie watervallen. Abuja is een prachtige, nieuwe stad. Uit het niets opgebouwd, echt heel mooi. Als je van de grote stad houdt, zeg maar een soort city life zoals in New York, dan moet je in Lagos blijven. Daar vind je alles: drukte, stilte, rijke mensen, arme mensen. Het is een eigenaardige stad, want bepaalde stukken zijn erg groen. Mensen die daar wonen, zeggen tegen hun vrienden weieens dat ze naar Lagos gaan, terwijl ze er al wonen! Sommigen hebben het dan ook over Lagos-Lagos, waarmee het hart van de stad wordt bedoeld, met alle winkels en de grote banken. Dit alles wordt omgeven door prachtige stranden. Voor wie meer van rust houdt, kan ik Benin City aanraden. In die omgeving, nog iets meer naar het zuiden eigenlijk, tref je een groep bijzondere handelaren aan. Dat zijn mensen die zo intelligent zijn dat ze van honderd gulden in vijf maanden tijd duizend gulden kunnen maken. In het noorden zit voornamelijk vee, daar is het leven een stuk rustiger. Kortom, voor iedereen die naar Nigeria komt, is er wel iets te zien. Ik denk niet dat een toerist teleurgesteld zal zijn.' Trots Is Sunday Oliseh proud to be a Nigerian'? 'Ik ben verschrikkelijk trots op mijn land. Er zijn enige tijd politieke problemen geweest. Een periode ook, waarin veel studenten staakten. Er waren regelmatig grote demonstraties op straat, waarbij het af en toe tot confrontaties kwam. Het was een roerige tijd. Nu is de rust terug en is het met de scholing in Nigeria goed gesteld. Politiek gezien is alles weer stabiel. Daar ben ik God heel dankbaar voor. Of ik na mijn loopbaan terugga? Dat is wel de bedoeling, maar je weet het natuurlijk nooit. Ik weet nog niet wat er na het voetbal op me af zal komen. Bovendien weet ik nu ook nog niet goed wat het beste voor mijn zoon zal zijn. Ook daarmee moet ik rekening houden.' Hoe hebben ze je daar eigenlijk zo hard leren schieten? Schaterend: 'Dat is misschien wel typisch voor Nigerianen! Nee, zonder gekheid, ik heb het altijd bijzonder gevonden om de bal lekker hard te raken. Ik geniet ervan als ik van grote afstand scoor. Super is dat. Wat is er nou aan om die bal er van dichtbij in te leggen? (Bijna in vervoering:) Als ik zo'n doelpunt van mezelf terugzie op televisie.... hmm, heerlijk! Echt genieten vind ik dat.' Is een belangrijk voordeel van het post- Bosman-tijdperk de integratie van verschillende culturen in één ploeg? 'Ja. Bij Ajax heb ik dagelijks met collega's uit verschillende landen te maken. Als ik op internet iets over Zuid-Afrika lees, vraag ik de volgende dag aan Benni meer over dat onderwerp. Hij weet dat dan levendig voor me te maken, zodat ik weer wat heb bijgeleerd. Zelf kan ik op identieke wijze dingen verduidelijken over de landen waar ik gevoetbald heb, en natuurlijk over Nigeria zelf. Dat beschouw ik als een vorm van rijkdom.' Heimwee 'Ik ben hier gelukkig, maar er zijn momenten dat ik mijn land mis. Ik zou dolgraag iedere dag de Nigeriaanse lucht willen inademen en mijn jeugdvrienden om me heen willen hebben. Gelukkig wonen drie broers van mij ook in Europa. Mijn moeder is hier geweest, toen ik in België speelde. Ze vond het leuk, maar wel iets te koud. Toen ik zei dat het normaal gesproken tien graden onder nul is, zag ik haar schrikken. "Dan blijf ik de volgende keer toch maar thuis," zei ze.' Wordt Sunday Oliseh later ambassadeur van Nigeria in een Europees land? Tevreden: 'Ik zou het met genoegen doen. Ik heb alles wat ik nu bereikt heb, daar geleerd. Dat wil ik graag uitdragen.' 72 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 72