m Ajax Magazine zal dit seizoen in ieder nummer een buitenlandse speler over zijn vaderland aan het woord laten. Verdediger Sunday Oliseh (24) bijt het spits af. Oliseh verliet Nigeria toen hij vijftien jaar was en speelde achtereenvolgens in België, Italië, Duitsland en Nederland. Het contact met die verschillende culturen beschouwt Oliseh als een verrijking. kilometers verderop. Ik ben zelf geboren in Abavo, het dorp van mijn moeder. Mijn vader komt uit een andere streek. Daardoor heb ik twee talen leren spreken. Abavo is een groot dorp. Niet zo groot als een stad, maar er leven wel veel mensen. Hier in Amsterdam praat ik thuis met mijn vrouw Frans en met mijn zoon Engels. Het is niet logisch om mijn zoon de taal uit mijn dorp aan te leren, want die kan hij hier in Europa toch met niemand delen. Met mijn ouders kan hij later Engels praten.' Een Nigeriaanse dansgroep op bezoek in de Amsterdam Arena betekent voor Sunday Oliseh en Tijjani Babangida een vrolijk weerzien met landgenoten. Een kans die zich niet elke dag voordoet. informatie over mijn land te lezen of te horen. Nigeria is in feite een multiculturele samenleving. Het land is te verdelen in drie belangrijke etnische groepen: lbo, Yoruba en Housa. Deze drie etnische groepen zijn weer onderverdeeld in subgroepen. Er worden dan ook veel verschillende talen gesproken, zelfs in dorpen die op tien tot vijftien kilometer afstand van elkaar liggen. Vaak is het een kwestie van woorden, die dan weer net even anders zijn dan enkele Yam 'Veel Nigeriaanse gerechten hebben groente als basis. We eten heel veel warm, ook 's ochtends. Als het enigszins haalbaar is, eet een Nigeriaan driemaal per dag warm. Het is met het eten een beetje als met onze taal, het verschilt nogal van plaats tot plaats. Een specialiteit uit het gebied waar ik vandaan kom, is de zogenaamde "yam", zeg maar een grote aardappel. Maar er wordt ook veel rijst gegeten. In Europa is het eten natuurlijk heel anders, maar ik heb geluk gehad. Mijn vrouw is Afro-Europeaan. Ze is geboren in België, maar oorspronkelijk afkomstig uit Marokko. Zij kookt heerlijke Nigeriaanse maaltijden voor mij. We eten dat vaak, want zij houdt er zelf ook van. Ik houd verder van Marokkaans en Surinaams eten. Dat is gelukkig in Amsterdam gemakkelijk te verkrijgen. Wat ik echt niet lekker vind, is varkensvlees. Dat heeft niets met mijn geloof te maken, maar ik lust het gewoon niet. Patat en kroketten? Prima, heel lekker. Mijn vrouw maakt heerlijke patat met salades.' Familie 'Ik heb geluk gehad met mijn ouders. Voor hen was het onderhouden van de contacten net zo belangrijk als voor mij. Ik vind het zelf heel belangrijk om mijn roots te behouden. Zeker nu ik wat ouder word, begin ik dat beter te begrijpen. Toen wij eenmaal in Lagos waren gaan wonen, stuurden mijn ouders me regelmatig terug naar mijn grootouders in Abavo. Zij vonden het van belang dat ik het contact met mijn grootouders en de omgeving niet zou verliezen. Ik zou vandaag de dag nergens meer zijn als ik geen contact met thuis had. Ik gebruik de telefoon, de fax en de computer voor het sturen van e-mails. Mijn ouders hebben zelf geen computer, maar sturen vanuit een computercentrum in de stad weieens een e-mail met als mededeling: "Bel vanavond om negen uur even op." Dat gaat zo prima, met de hulp van internet is de wereld toch een stuk kleiner geworden. Bij Ajax zit ik natuurlijk goed, met Babangida en Benni. Alle Afrikanen bij Ajax hebben een band met elkaar, we waarderen eikaars grappen. Ik heb daarnaast vrienden in België en Italië die ik regelmatig zie. Ik ga één a twee keer per jaar terug. Dat is niet veel, maar ik moet nu eenmaal het hele jaar werken. (Lacht:) Ze zullen het bij Ajax niet echt waarderen als ik plotseling even naar Nigeria ga om mijn familie te bezoeken. Dat kan niet. Maar tussendoor is er nog weieens een extra mogelijkheid om terug te gaan, bijvoorbeeld als we met het Nigeriaanse elftal moeten spelen. Ik ga meestal meteen naar mijn ouders. Dan zitten we de eerste dag aan tafel en praten vervolgens tot diep in de nacht. De dag erna eten we en praten ondertussen verder. Ik ga ook altijd even naar het strand, daar ontmoet ik mijn goede vrienden. Meestal combineren we dat met een picknick en het uitwisselen van leuke verhalen.' 'Wat me in Nederland aantrekt is de multiculturele samenleving. Hoewel onze landen volledig tegenovergesteld zijn als AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 71

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 71