Rob Jansen, Ronald en Frank de Boer en Arie van Os geven de pers tekst en uitleg over het bereikte compromis. Morten Olsen is tevreden, maar voelt geen blijdschap. 'De hele zaak is slecht voor het voetbal, slecht voor Ajax, slecht voor Frank en Ronald.' Ronald, dan Frank. Rob Jansen, de zaakwaarnemer waar Van Os zijn vraagtekens achter had gezet, komt er achteraan. 'Dit is de beste oplossing,' beweren alle partijen voor de verzamelde pers. Van Os straalt overwinning uit. En toch is het niet meer dan een sigaar uit eigen doos. Frank heeft moeite enthousiast te lijken: 'We kunnen er heel goed mee leven. Maar het gevoel is nog steeds hetzelfde. Het liefste zou ik nu al bij Barcelona spelen. Maar we zullen ons dit seizoen voor driehonderd procent inzetten bij Ajax. Ik zal me schikken in mijn rol als linksback, maar het zal nog wel even duren voordat je weer met plezier het veld op stapt.' Van Os is alvast strijdlustig als de uitgestelde transfer naar Barcelona ter sprake komt. 'Het is geen fancy fair,' zegt hij. 'We moeten een goed bod krijgen van Barcelona, anders gaat het ook aan het einde van dit seizoen niet door.' Rob Jansen zit er ongemakkelijk bij. Hij heeft niet kunnen afdwingen dat zijn protégés per direct mochten vertrekken; wel dat het over een klein jaar mag. Het compromis wordt door hem liefdeloos omschreven: 'Water bij de wijn? Er zit inmiddels helemaal geen wijn meer in.' Ronald wil nog niet aan de langere termijn denken. 'Misschien breek ik mijn poot wel,' zegt hij. Van Os valt lachend in: 'Niet doen Ronald, niet doen.' 'Als dat gebeurt, hebben we wél een contract tot 2004,' stelt Rob Jansen vast. Het gezelschap lacht. De hele affaire heeft iets kolderieks gekregen. Morten Olsen lacht niet mee. Hij zit beneden aan de video-analyse. Olsen: 'Ik ben tevreden, de club is tevreden. Daar gaat het om. Blijdschap? De hele zaak is slecht voor het voetbal, slecht voor Ajax, slecht voor Frank en Ronald. Het is slecht voor alles en iedereen. Het is zonder meer een storend element geweest in de voorbereiding en het begin van het seizoen. Dat kon ook niet anders. Het zijn twee belangrijke mensen voor ons geweest en het zullen weer belangrijke mensen voor ons worden. Niet alleen als voetballer, maar ook als mens. Daarom ben ik opgelucht. En blij en tevreden. Want het gaat alleen om Ajax. Ik heb er altijd vertrouwen in gehad dat ze dit seizoen voor Ajax zouden spelen. Het heeft er regelmatig naar uit gezien dat dat een vertrouwen was tegen beter in, maar ik was ervan overtuigd dat het zou lukken. Ik zag gewoon geen andere oplossing. Zo moest het uiteindelijk gaan en zo is het ook gegaan.' Op de persconferentie was u, als technisch verantwoordelijke man, afwezig. Waarom? Olsen: 'Het ging niet om mij. Het ging om de spelers en de club. Die moesten uitleggen wat er waarom was gebeurd. Ik heb zelf een gesprek met Frank en Ronald gehad. Dat gesprek moest er komen. Nu is het allemaal verleden tijd. Op die persconferentie had ik niets te zoeken. Ik was druk met de voorbereiding op zeven belangrijke wedstrijden. Het thema Frank en Ronald de Boer was op dat moment al afgesloten. Het is nu helemaal van tafel. We zullen er nog wel eens mee geconfronteerd worden; journalisten zullen ernaar vragen, maar zij zullen van niemand van ons antwoord krijgen. Het is treurig en slecht dat het zo ver kon komen, maar het gaat nu om de toekomst. Op zich zijn de mensen ook niet belangrijk. Niet de spelers, niet de trainer. Het gaat om het publiek. Die zijn de club. Zij moeten weten dat wij het voor de club zo goed mogelijk proberen te doen. En dat we hetzelfde doel nastreven en met respect met elkaar omgaan. We zijn allemaal profs, dus daar zijn we ook voor.' Denkt u dat deze uitkomst de arbeidsverhoudingen in het voetbal structureel heeft veranderd? Olsen: 'Ik weet het niet. Voor mij spreekt het zo voor zich dat je afspraken nakomt, en dus ook contracten, dat ik me eigenlijk niet kan voorstellen dat we zo ver waren afgegleden dat het normaal was om op een dergelijke manier je zin door te drijven. Het zal wel horen bij de veranderde normen in de totale maatschappij. Maar ik blijf me daartegen verzetten. Ik vind dat de klok moet worden stilgezet en eigenlijk moet worden teruggedraaid. Misschien is de uitkomst bij Frank en Ronald inderdaad wel een aanzet daartoe. Het zou een goede zaak zijn. Het is al moeilijk genoeg om in het voetbal plannen te maken voor de langere termijn. Er zijn gewoon basispincipes waar je vanuit moet kunnen gaan. Anders wordt je het werken onmogelijk gemaakt en gaat het voetbal uiteindelijk kapot. Als technisch verantwoordelijke moet je er toch vanuit kunnen gaan dat langlopende contracten worden gerespecteerd. Als er zo maar twee belangrijke schakels wegvallen, zonder dat je dat verwachtte, blijft er niets anders over dan van wedstrijd tot wedstrijd kijken en maar afwachten wie je nog tot je beschikking hebt. Op die manier kun je geen technisch beleid voeren; geen lijn uitzetten. Misschien dat deze zaak het tij doet keren. Dan zou er tenminste nog iets positiefs uit komen. Laten we het hopen.' i AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 36