wedstrijd een grijze muis geweest. De dag nadien - de staking was voorbij - hebben ze de wedstrijd alsnog uitgezonden. Alle Denen wilden de overwinning op Zweden zien. Een dag later kwamen drie of vier journalisten naar me toe die me zeiden: "Jij was de beste man op het veld." Daaruit blijkt dat het eerste oordeel niet het enige oordeel is.' Heksenketels De fouten in het begin van de competitie worden met de nieuwste technologie tot op het bot bloot gelegd. De vraag blijft: hoe konden die fouten ontstaan? Misschien waren de gedachten wel al te snel te zeer bij de Champions League, het zogenaamde commerciële gedrocht. In de loop der jaren is men steeds meer gefixeerd geraakt op dat toernooi. Voor de bedrijfsvoering van een De uitwedstrijd tegen Spartak Moskou leverde Morten Olsen direct na afloop veel kritiek op. Daags na het duel bekeken trainer en spelers de wedstrijd op video en luidde de conclusie dat Ajax de juiste tactiek had gevolgd. topclub is de League van levensbelang en voor de spelers herbergt ze ook louter verlokkingen. Competitiewedstrijden zijn in veel opzichten minder interessant. Maar met die gedachte zal Olsen zich nooit verenigen. Olsen: 'Het is logisch dat er veel aandacht gaat naar de Champions League. Je streeft naar het hoogste. In clubvoetbal is dat het hoogste, zoals het WK voor landenteams altijd het belangrijkste doel zal zijn. Maar je moet je in de competitie wel realiseren dat je het volgende jaar weer Champions League wilt spelen. Dat betekent dat de competitie alleen al daarom net zo belangrijk is.' De loting voor dit jaar werd overal ontvangen als een gunstige. Ajax zou in een niet al te zware poule zijn ingedeeld. Maar Zagreb, Porto en Olympiakos zijn in eigen huis, door de fanatieke aanhang, moeilijke tegenstanders. Olsen: 'Bij alle verplaatsingen zullen we het niet gemakkelijk hebben. In Zagreb wisten we dat ons een moeilijke wedstrijd wachtte. En ook in Portugal en Griekenland zal het een heksenketel zijn. In die landen speelt het publiek een grote rol tijdens wedstrijden. Het is niet overdreven om de supporters de twaalfde man te noemen. Daar kookt het bloed. Maar je moet je nooit laten intimideren.' Water zonder wijn Zeker in dergelijke wedstrijden is de waarde van Frank en Ronald de Boer evident. Hun individuele kwaliteiten en ervaring kunnen net het verschil maken. Voor de Ajax-liefhebber was 11 september dan ook een prachtige dag. De tweeling, die zo lang in stuit had gelegen, loopt weer op het veld. De terugkeer wordt gevierd met een onbarmhartige training van Bobby Haarms, de goede beul. Van Os en Oldenhof verschijnen op het veld van de Arena, alsof ze denken: 'Eerst zien, dan geloven.' Later, vlak voor de persconferentie, stapt Rob Cohen, schoonvader en adviseur van Ronald, met een brede grijns uit de keuken van Ajax. Is het vreugde of ongemak? Daarna verschijnen 'de heren De Boer', eerst

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 35