Ajax won met 5-1 van AZ, maar, zegt Morten Olsen, 'als je dat doet op de manier die wij hebben laten zien, moet je niet denken dat er niets is om kritisch te evalueren.' neurologen nog niet echt weten hoe het daar toegaat, kan een trainer er ook alleen maar naar raden. Als trainer probeer je voortdurend je spelers in te prenten dat ze moeten meedenken. En eigenlijk moeten spelers het geleverde spel net zo analyseren als de trainer. Als trainer let je natuurlijk helemaal op dingen die fout gaan. Soms overdrijf ik dat wel eens. Soms ben ik te kritisch. Dat komt dan doordat je perfectionist bent en geen enkele fout kunt accepteren. Maar dat is niet realistisch. Dat weet je ook wel, want je hebt lang genoeg zelf in voetbalschoenen op dat gras gestaan.' Grijze muis Om de (on)tevredenheid beter te kunnen motiveren is Olsen zich aan het verdiepen in de video-analyse. Er zijn allerlei geavanceerde methoden ontwikkeld om wedstrijdsituaties te analyseren. Dat gaat verder dan een beetje heen en weer spoelen met de afstandsbediening. In het kleine kamertje naast de trainerskamer wordt Olsen onderwezen door een paar Noorse specialisten. Olsen: 'Voetbal moet nooit een computerspel worden. Maar de moderne hulpmiddelen moet je wel gebruiken. Ik vind dat video-analyse een handig hulpmiddel kan zijn. Je moet je er niet blind op staren. Doe je dat wel, dan word je net als de bondscoach van Noorwegen die de tactiek helemaal bepaalt aan de hand van video-analyse en computermodellen. Zo zit voetbal niet in elkaar, en zo moet je het, omwille van het publiek, ook nooit benaderen. Ik gebruik het als een van de bouwstenen van de tactiek. En ook om door ons gespeelde wedstrijden beter te kunnen evalueren. Het zou ook voor journalisten goed zijn als ze de wedstrijdanalyse pas zouden maken als ze de wedstrijd nog een keer zouden bekijken op video. Ik denk dat ze dan vaak een heel ander oordeel zouden hebben. Als ik terugdenk aan de wedstrijd tegen Spartak Moskou, dan dringt precies die gedachte zich op. Ik bleef er ondanks de kritiek, direct na afloop van de wedstrijd, van overtuigd dat we de juiste tactiek hadden gevolgd. Dat we niet waren uitgeschakeld omdat we niet behoudend genoeg hadden gespeeld. Ik heb toen de volgende dag voor een keer met de hele groep de integrale wedstrijd gezien. We hebben erover gediscussieerd en kwamen tot dezelfde conclusie. Zo weet ik me ook nog een wedstrijd te herinneren uit mijn AJAXMAGAZINE OKTOBER 1998 actieve periode. Het was in de zeventiger jaren, in de tijd dat er nog geen video bestond. Ik speelde in het nationale elftal en Denemarken won voor het eerst in veertig jaar van de erfvijand op sportgebied Zweden. Uitgerekend op die dag was er een staking bij de Deense televisie. Niemand, behalve de aanwezige supporters en journalisten, had die wedstrijd gezien. Volgens de commentaren was ik in die

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 33