is de selectie com Eindelijk pleet Morten Olsen is er de man niet naar een gat in de lucht te springen van blijdschap. Zeker niet vanwege het feit dat Frank en Ronald de Boer bij Ajax blijven. Hij blijft zich verbazen over de afglijdende moraal die om zich heen grijpt. Er is slechts de opluchting dat de selectie eindelijk op volle oorlogssterkte is. Het seizoen kan beginnen, maar was al begonnen. Vriend en vijand waren benieuwd hoe het Ajax zou vergaan in het 'De Boer-loze' tijdperk. De Johan Cruijff Schaal moest kansloos voor Ajax aan PSV worden gelaten en bij de eerste competitiewedstrijden was er wel degelijk een licht ongemak te bespeuren in het Ajax-spel. De punten kwamen binnen, maar de wijze waarop was niet bijzonder. Olsen: 'We misten drie belangrijke pionnen van vorig jaar. Laudrup en Frank en Ronald de Boer. Sunday was niet fit en Babangida was door ziekte niet inzetbaar. Maar ik was niet meer gespannen dan een jaar terug. Je moet ook vertrouwen. En daar was ook aanleiding toe, zelfs met de personele problemen die we om verschillende redenen hadden. Binnen een maand kan er ook veel veranderen. Dat blijkt ook wel. Er komen spelers terug en er vallen spelers af. Dat zal zo blijven. Ook na de terugkeer van Frank en Ronald. Het is ook onzin om te denken dat alles goed komt als zij terug komen. Natuurlijk is het een kwalitatieve versterking in de breedte. De hoeveelheid mogelijkheden die ik heb, neemt door hun aanwezigheid flink toe. Het voordeel met Frank en Ronald is dat je weet wat je hebt en dat zij weten wat ze hebben. Het zijn sturende spelers, die het systeem kennen als hun broekzak.' VIVI Sir VAN MORTEN OLSEN door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst De kenners hadden snel in de gaten wat Ajax moest missen door het niet beschikbaar zijn van de tweeling. In het begin was er vaak onvoldoende organisatie. De gaten achterin waren hemeltergend groot. Maar wellicht werden degenen op hun plek wel te streng beoordeeld. Olsen heeft er wel een mening over, maar houdt die wijselijk voor zich. Hij laat zich niet uit over de technische complicaties die door de affaire ontstonden. Olsen: 'Daar praat ik überhaupt niet over. Het doet er niet toe hoe je had kunnen spelen als je bepaalde spelers wel tot je beschikking had gehad. Het gaat altijd om de spelers die er zijn. Die moeten het doen. Soms gaat dat goed, soms minder. Maar dan gaat het niet aan om dat in de schoenen te schuiven van de mensen die de opengevallen plaatsen innemen. De uitslagen waren goed, de eerste wedstrijden. Het spel niet. Ik ben niet tevreden. Maar dat ben ik ook zelden. De concentratie was niet altijd op hetzelfde niveau. Terwijl dat wel zou moeten. Er werden fouten gemaakt die je niet kunt accepteren, en die zeker ook niet minder erg worden doordat je met ruime cijfers wint. Dat moet je analyseren. Je kunt met 5-1 van AZ winnen, maar als je dat doet op de manier die wij hebben laten zien, moet je niet denken dat er niets is om kritisch te evalueren. Het kan dan niet zo zijn dat je je haar kamt, een geurtje opdoet en tevreden naar boven loopt met het idee "zo, dat hebben we ook weer gehad". Bij Ajax is dat ook ondenkbaar. Als het ooit zover komt, moet je onmiddellijk stoppen.' Menselijk brein Vanaf de tribune zag het er soms verontrustend uit. Het afronden van de kansen was, als vanouds, een groot probleem. Maar de hoeveelheid kansen die, met groot gemak, werden weggegeven, baarden nog meer zorgen. Olsen: 'Die tweede helft tegen AZ was helemaal niets. Ik schrok er ook van. Lichtzinnigheid vind ik de kwalijkste van alle gebreken. Je moet je als voetballer toch wel gedurende negentig minuten kunnen concentreren. Als trainer is het niet te vatten dat dergelijke fouten worden gemaakt. Maar die hebben toch met het menselijk brein te maken, en als AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 31

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 31