Weet Frank Rijkaard wel waar hij aan begonnen is? Zijn diepste verlangen was altijd om er niet te zijn. Althans om niet gezien te worden. Zo voetbalde hij ook: eenvormig met de groep. Met excuses voor momenten van individuele schittering. Hugo Camps in NRC Handelsblad van 5 september Het beeld schijnt nu al op: op een dag zal Frank Rijkaard met het hoofd tussen de schouders door de catacomben lopen. In de regenjas van Leo Beenhakker. Hugo Camps in NRC Handelsblad van 5 september Ons stond niets anders te doen dan in zo'n geval Arie van Eijden te bellen, bij Ajax de rechterhand van Harmsen die de gewoonte had alle, maar dan ook alle geruchten te ontkennen, totdat het de volgende dag in De Telegraaf stond. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 12 september Voor de rest moeten ze vooral hun eigen gang gaan. En blijven zoals ze zijn. Daar is namelijk niets mis mee. Jaap de Groot in De Telegraaf van 14 september JOEP BERTRAMS DURE MUSEUHSTUfcK»H Het Parool van 5 september Dani (21) is meer dan een voetballer. De Portugees, die voor het eerst bij Ajax een basisplaats heeft, is artiest. Een idool. Een ideale schoonzoon. Maar ook een filosoof. "Een mens is pas uitgeleerd als In dit ijskoude tijdperk, gedomineerd door bespiegelingen over hij sterft." beursgangen, overnames en peperdure betaaltelevisie, kwam de Christiaan Ruesink in Algemeen Dagblad van 14 september 2-2 in de Galgenwaard zelfs op een uitstekend moment. Christiaan Ruesink in Algemeen Dagblad van 14 september Hoewel het kan spoken in Zagreb, gelooft Olsen niet dat z'n ploeg daar warm of koud van zal worden. Valentijn Driessen in De Telegraaf van 16 september 'Technisch kon ik heel aardig voetballen, alleen schoot ik fysiek nogal te kort. Ik had geen gebreken of zo, maar ik was - en ben - gewoon geen krattensjouwer. Dat is me uiteindelijk opgebroken.' Harry Sacksioni in het Parool van 19 september Overigens is het voor Van Gaal misschien interessant om te weten dat aan het eind van het seizoen de contracten aflopen van Litmanen, een Fin maar toch, Melchiot en Blind. Paul Onkenhout in de Volkskrant van 14 september Toch weten de mensen hier heel veel details over Ajax. Successen, spelers - zowel uit het heden als het verleden - worden moeiteloos opgesomd. Ajax heeft hier een enorme uitstraling. Misschien komt het ook omdat Marco van Basten en Frank Rijkaard in deze omgeving hebben gewoond. Er wonen sowieso veel Nederlanders. Villa BvD is een begrip. Volgens geruchten hier is het een soort bedevaartplaats voor balorige landgenoten geworden, die zich daar in hoog tempo vol laten lopen om zich vervolgens publiekelijk te misdragen op het beroemde terras. In de Franse kranten geniet Ajax respect. Dat respect wordt ook wel eens overdreven. Toen de groepsindeling van de Champions League eenmaal bekend was, werd er met geen woord over Ajax gerept. Bestaat Ajax soms niet meer? vroegen de Nederlanders hier zich af. Navraag leerde dat groep A volgens de Fransen niet interessant is. 'Het superieure Ajax heeft met FC Porto, Olympiakos Piraeus en Croatia Zagreb natuurlijk geen enkel probleem om de volgende ronde te bereiken,' was hier de opvatting. Hmmm, kennelijk is het realiteitsgevoel in het buitenland minder groot dan thuis. Vergeten zijn ze hier kennelijk dat Ajax in Europees verband altijd verschrikkelijk veel moeite met FC Porto heeft gehad. Het is hier ook onbekend dat het grillige Zagreb in Amsterdam indruk heeft gemaakt met de eliminatie van Celtic. Voorbeschouwen, dat is wat ze hier missen. Het onophoudelijke filosoferen vooraf, dat door sommigen weieens als te veel van het goede' wordt ervaren, heeft dus toch zin: het houdt je scherp. Gelukkig maar, want ik begon me in deze omgeving al aardig thuis te voelen. Nu verlang ik weer naar huis. Om lekker te kunnen voorbeschouwen. Jeroen van den Berg 248 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 254