Het buitenlandse aandeel AAN DE ZIJLIJN Vorig jaar heb ik in deze rubriek al eens geschreven over de steeds grotere rol die buitenlandse voetballers in de Nederlandse competitie spelen. Onder de kop 'Hoera buitenlanders' beweerde ik dat het voor het publiek niet uitmaakt wie er voor hun club op het veld staan, als ze maar goed spelen. Bij ons hebben Arveladze, Babangida, Oliseh, Dani en Tobiasen een warme plek in de rood-witte harten gekregen. En terecht. (Dat ik Litmanen vergat in deze opsomming is veelzeggend.) En we hopen dat dat met Gronkjaer, Wamberto en Kinkladze eveneens het geval zal worden. Maar u heeft de 'ingetrapte open deur' natuurlijk al gezien: als ze maar goed spelen. En daar wringt de schoen. Want hoevelen van de hier voetballende buitenlanders zijn werkelijk een aanwinst? En tegenover de komst van buitenlanders staat het vertrek van veel Nederlandse spelers in omgekeerde richting. En hoeveel worden er daar behalve financieel echt veel beter van? pm binnen eigen huis te blijven: wat zijn Musampa en Wooter sportief gezien opgeschoten met hun vertrek uit Nederland? Om een beter zicht te krijgen op de werkelijke omvang en inbreng van buitenlanders heb ik wat cijferwerk gedaan. Met dank aan Voetbal International. Hun seizoengids geeft een vracht aan informatie, ook op dat punt. Als ik goed geteld heb, telt ons profvoetbal (ere- en eerste divisie samen) 843 contractspelers. Daarvan komen er 172 uit het buitenland. Dat is ongeveer een vijfde deel! Het merendeel speelt in de eredivisie: 143. Als buitenlanders heb ik gerekend al diegenen die in het buitenland geboren zijn. Dat vertekent enigszins, omdat onder de spelers van Marokkaanse en Turkse afkomst er ongetwijfeld een paar zullen zijn die in ons land zijn opgegroeid en wellicht ook onze nationaliteit hebben. Dat geldt ook voor de twee doelmannen die in Zuid-Afrika geboren zijn: Hilbers van Volendam en Vonk van Heerenveen. Spelers geboren in Suriname reken ik niet tot de buitenlanders. Ook al vormt Suriname al weer enige tijd een eigen staat en natie, vrijwel alle Surinaamse spelers zullen de Nederlandse nationaliteit bezitten. Waar komen de buitenlanders zoal vandaan? De meesten uit België: 22. Daarna volgen Brazilië en Denemarken door Klaas Vos met elk elf. Vervolgens Nigeria en Finland met ieder tien vertegenwoordigers. Uit Marokko en Joegoslavië komen er acht, uit Roemenië en Polen zeven, uit Turkije zes, uit Ghana vijf. Rusland, Georgië, Argentinië en Duitsland 'leveren' vier spelers, Spanje en Zuid-Afrika drie. Uit de volgende landen komen twee spelers: Engeland, Griekenland, Slowakije, Oostenrijk, Australië, Congo, Macedonië, Kaapverdische Eilanden, Wit-Rusland, Oekraïne, Uruquay, Hongarije en Noorwegen. Uit Mozambique, Gambia, Angola, Portugal, IJsland, Tsjechië, Frankrijk, Zwitserland, Ivoorkust, Italië, Zuid-Korea, de Verenigde Staten, Thailand, Egypte, Burkina Faso, Litouwen, Kameroen, Sierra Leone en Bulgarije tellen we elk één speler. Ik heb ook een statistiek gemaakt van de hoeveelheid buitenlanders per club. Dat geeft dan de volgende ranglijst: PSV: 16 (3 Belgen, 2 Brazilianen, 2 Denen, 1 Rus, 1 Georgiër, 1 Mogambiquaan, 1 Roemeen, 1 Pool, 1 Slowaak, 1 Oekraïner, 1 Fin, 1 Litouwer); Ajax: 13 (1 Ghanees, 2 Georgiërs, 2 Nigerianen, 1 Pool, 1 Braziliaan, 1 Argentijn, 1 Portugees, 2 Denen, 1 Fin, 1 Zuid-Afrikaan); Heerenveen: 13 (3 Nigerianen, 2 Roemenen, 1 Pool, 1 Joegoslaaf, 1 Deen, 1 Noor, 1 Macedoniër, 1 Bulgaar, 1 Zuid-Afrikaan); Roda JC: 13 (1 Nigeriaan, 5 Belgen, 1 Pool, 1 Joegoslaaf, 1 Duitser, 1 Deen, 1 Australiër, 1 Hongaar, 1 Kameroenees); Feyenoord 11 (1 Rus, 2 Ghanezen, 1 Pool, 1 Braziliaan, 3 Argentijnen, 1 Deen, 1 Ivoorees, 1 Uruguaan); NAC 9 (1 Turk, 1 Georgiër, 1 Belg, 2 Brazilianen, 1 Joegoslaaf, 1 Duitser, 1 Australiër, 1 Zuid-Koreaan); Willem II: 9 (1 Belg, 1 Spanjaard, 1 Gambiaan, 1 Tsjech, 2 Finnen, 1 Thai, 1 Burkinees 1 Hongaar); MVV 8 (1 Marokkaan, 1 Nigeriaan, 3 Belgen, 1 Braziliaan, 1 IJslander, 1 Deen); Vitesse: 7 (1 Rus, 2 Grieken, 2 Joegoslaven, 1 Slowaak, 1 Italiaan); RKC 7 (1 Ghanees, 1 Nigeriaan, 2 Belgen, 1 Spanjaard, 1 Zwitser, 1 Oekraïener); FC Twente: 6 (1 Rus, 2 Belgen, 2 Duitsers, 1 Fin); AZ 6 (1 Marokkaan, 1 Ghanees, 1 Spanjaard, 1 Braziliaan, 1 Deen, 1 Oostenrijker); NEC: 5 (1 Turk, 2 Wit-Russen, 1 Pool, 1 Macedoniër); FC Utrecht: 5 (1 Nigeriaan, 1 Belg, 1 Joegoslaaf, 1 Kaapverdiaan, 1 Amerikaan); Fortuna: 5 (2 Engelsen, 3 Roemenen); De Graafschap: 4 (1 Congolees, 1 Fin, 1 Pool, 1 Turk); Sparta: 3 (1 Marokkaan, 1 Braziliaan, 1 Deen); Cambuur: 2 (2 Turken). Uit dit overzicht mag en kunt u zelf diverse conclusies trekken. Mijnerzijds nog dit: mocht intussen Gerald Sibon naar het buitenland zijn vertrokken, dan betreur ik dat ten zeerste. Maar erger nog vind ik dat hij in het mooiste shirt nooit goed tot zijn recht gekomen is. AA A A ZI NI E OKTORFR 1RRR 203

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 209