Een kwartier voor tijd verliet John Bosman het veld om plaats te maken voor de 17-jarige atheneum leerling Dennis Bergkamp, die daarmee als amateur zijn Europese debuut maakte. constant in de weer geweest om het veld nu wel in een acceptabele toestand te krijgen. Er werkten meer mensen, en ook was het veld beter afgedekt. Het sneeuwde niet meer, waardoor Ajax op zaterdagmiddag een zachte Zweeds tapijt onder de voeten voelde. Een lekker gevoel aangezien het nu in Nederland hevig 'winterde'. Een matig acterend Ajax had moeite met de krachtpatserij van Magnusson. Frank Rijkaard kreeg net zo min als Ronald Spelbos en Sonny Silooy echt grip op de Zweed. Veel kansen kreeg Malmö echter ook niet, net als Ajax. Toch viel er nog één doelpunt. Een duikeling in het strafschopgebied van Magnusson ten opzichte van Arnold Mühren honoreerde scheidsrechter Smith met een strafschop, die door Persson werd benut. Met een voor hem typerende logica betwistte Cruijff de juistheid van Smiths beslissing: 'Mühren, een man van 35 jaar met zo'n schat aan ervaring, kan op zo'n moment eenvoudigweg geen overtreding maken.' Malmö - Ajax eindigde dus in 1-0, een tamelijk nietszeggend resultaat in een nietszeggende wedstrijd. Toch werd er op de valreep nog even historie geschreven: vijftien minuten voor het einde maakte een schuchtere leerling van de vijfde klas van het Sint Nicolaas Lyceum in Amsterdam zijn Europese debuut. Dennis Bergkamp heette de atheneum-scholier en hij kwam in het veld voor John Bosman. Een dag eerder, nadat de lessen waren afgelopen, was hij samen met NOS-verslaggever Kees Jansma naar Malmö afgereisd. De 17-jarige rechterspits was nog een amateur. 'Geld is op dit moment het laatste waar ik aan denk. Als we woensdag winnen, weet ik niet eens of ik in aanmerking kom voor de winstpremie. Laat ik eerst mijn school maar eens afmaken,' liet hij weten. Ajax - met een uitblinkende Bergkamp in de basis - won vier dagen later in een schitterende wedstrijd met 3-1 en plaatste zich voor de halve finale. En met dat geld, met dat geld is alles ook nog goed gekomen. Behalve voor degenen die op 4 maart vergeefs naar Malmö waren afgereisd. dat het duel geen doorgang zou vinden. Maar in plaats van de supporters dan op zijn minst toegang te geven tot de kantine van het stadion (het vroor minstens tien graden) moesten ze in de kou blijven staan wachten op bussen die hen naar het vliegveld zouden brengen. De meeste buschauffeurs waren namelijk naar huis gegaan in de veronderstelling dat ze pas na de wedstrijd weer bij het stadion moesten zijn. Nu ontstond er een enorme run op de paar bussen die wél nog bij het stadion stonden geparkeerd. Het gevolg: een enorme chaos, met Ajax-fans die om een warm plaatsje in de bus met elkaar op de vuist gingen. Pas na ruim een uur waren er weer genoeg bussen en zat iedereen in een Foto: ANP bus richting vliegveld. Na terugkomst op Schiphol bleek dat de Ajax-fans weinig kans hadden op teruggave van het reisgeld. 'De reis is immers prima verlopen. En wie kan er aansprakelijk worden gesteld voor het feit dat het is gaan sneeuwen en de scheidsrechter en de UEFA het veld hebben afgekeurd?' meende de reisorganisator, die voor de supporters wel nog iets anders in petto had: een souvenirposter van de elftallen van Malmö en Ajax. Ter herinnering dus. Zacht tapijt Tien dagen later reisden heel wat minder Ajax-fans opnieuw naar de Zweedse havenstad. Daar was men na de afgelasting 198 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 204