De een kleine twee jaar daarvoor maar weer eens bij Ajax teruggekeerde vedette had weliswaar de amusementswaarde van Ajax nog verder verhoogd (in twee seizoenen zou Ajax maar liefst 212 competitiedoelpunten maken!), buiten de landsgrenzen was het nog steeds Voor de van een blessure herstellende Marco van Basten kwam het uitstel niet ongelegen. Daags voor de afgelaste wedstrijd tegen Malmö was nog onzeker of de Ajacied zou kunnen spelen. Tien dagen later speelde hij een volledig duel. kwakkelen. Sinds 1980 was er geen halve finale meer in welk toernooi dan ook gehaald. Sterker nog: meestal lag Ajax er in de eerste ronde uit, zoals een seizoen eerder onder Cruijff tegen Porto. Nu was er (via Bursaspor en Olympiakos Piraeus) in ieder geval weer eens 'overwinterd', voetbaljargon voor het bereiken van de kwartfinale in de Europa Cup. En daar trof Ajax Malmö FF, traditioneel bij Scandinavische ploegen als 'taai' omschreven in de Nederlandse pers. 'Stug' mocht eveneens. De term 'sluipmoordenaars' viel ook, vanwege het vermogen van de Zweden om razendsnel via de counter toe te slaan. Dat gebeurde in Malmö via de geblokte centrumspits Mats Magnusson en zijn maatje Lars Larsson. De verwachting was dat vooral de fysiek sterke Magnussen, 82 kilo zwaar, wel eens een bedreiging zou kunnen gaan vormen voor de Ajax-defensie. Het spel van de ploeg van de Engelse trainer Ray Hodgson was fysiek, onorthodox en (dus) moeilijk in te schatten. Dat Ajax met spelers als Frank Rijkaard, John van 't Schip, Aron Winter en Marco van Basten een overdaad aan talent had was duidelijk. Alleen: zou het eruit komen? Van Basten Voor Marco van Basten zou het duel in Zweden het eerste volledige duel worden sinds zijn enkeloperatie in december 1986 (op 7 december was Van Basten onbesuisd ingegaan op Groningen-speler Edwin Olde Riekerink en had zo zichzelf geblesseerd - het begin van een lijdensweg). De aanvaller was positief gestemd. 'Ik geniet van wedstrijden zoals tegen Malmö. Je merkt dat het de krenten in de pap zijn. Op het moment dat de spanning van een wedstrijd toeneemt, denk ik minder aan zaken als blessures dan in ontmoetingen waarvan het belang minder groot is. Dat heeft te maken met mijn instelling. Ik heb soms moeite me te concentreren. Daarom heb ik de afgelopen tijd ook niet in het tweede gespeeld. Als de druk niet groot genoeg is, kost het me moeite om voldoende te presteren.' Ajax had voorafgaand aan het duel in Zweden een hectische wedstrijd bij FC Den Haag gespeeld, of beter gezegd: half gespeeld. Scheidsrechter Henk van Ettekoven had het duel in de rust, bij een 2-0 voorsprong voor Ajax, op verzoek van de politie gestaakt nadat er op de tribunes grote vechtpartijen waren uitgebroken. Serene rust In schril contrast hiermee was de toestand in het stadion van Malmö. Daar heerste een serene rust; de thuisclub had er vanwege de winterstop al vier maanden niet meer gespeeld. Ook nu dreigde een afgelasting: de strenge winter had voor een keihard veld gezorgd en tot overmaat van AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 201