stadion Het gebeurt niet vaak dat Ajax binnen tien dagen twee keer moet afreizen naar dezelfde Europa-Cupwedstrijd. Ooit, in november 1968 moest in Turkije een duel vierentwintig uur verschoven worden. In maart 1987 was de rompslomp groter. Voor de kwartfinale van het Europa-Cup-2-toernooi reisde de jonge ploeg van Johan Cruijff af naar AAalmö. Het slechte weer maakte het veld onbespeelbaar, zodat het duel vlak voor het begin werd afgelast. Tien dagen later werd opnieuw richting Zweden afgereisd. Ajax verloor met 1-0. De grootste nederlaag leden echter de fans van Ajax die voor het eerste duel (niet) voor niks naar AAalmö waren afgereisd. De Zweden lieten de Ajacieden er ondubbelzinnig in de kou staan. Het Malmö-stadion in zijn typische buitenwijk-omgeving. Alleen een vol voetbalstadion doet de eeuwige zondagsrust in de buurt voor even verdwijnen. Fntn- ANP toen bezocht het allergrootste voetbalcircus Zweden: het WK voetbal. Er moesten nieuwe stadions worden gebouwd, in Göteborg, maar ook in Malmö. Tot die tijd had men in Malmö weliswaar de beschikking over een groot sportcomplex, maar het gebruik daarvan was vooral beperkt tot worstelen en dansavonden Gevoetbald werd er ook (door Malmö FF en IFK Malmö), maar om er nu wereldkampioen West-Duitsland te laten spelen... Besloten werd om een nieuw, moderner stadion op een paar honderd meter afstand te bouwen. Het stadion in Malmö had dezelfde architecten als het WK-stadion in Göteborg, Fritz Jaenecke en Sten Samuelson. Zij ontwierpen een keurig stadion, waarvan de 'halve-schelptribune' het meest in het oog sprong. Deze constructie 'omarmde' als het ware één kant van het stadion. Deze vorm werd zó nauwgezet uitgevoerd, dat aan beide uiteinden de tribune nog maar uit één rij bestaat. Door deze uitloop valt de tribune prachtig weg in de begroeiing van het Pildamm Park. Abstracte kunst Het stadion in Malmö had en heeft een ordelijke uitstraling; op wat abstracte kunst AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 191

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 197