'In voetbal moet je de juiste man op de juiste plaats zijn. Dat luistert nauw' Mijn hele voetballeven, acht jaar, was ik hier. Ik ken de mentaliteit. Ik eet het voedsel, ik spreek de taal, ik weet alles van dit land. Maar toch probeer ik mijn oorspronkelijke achtergrond te behouden. Want dan heb ik het voordeel dat ik van twee culturen het beste kan gebruiken. Op ieder moment kan ik ook overschakelen op mijn Afrikaanse manier van denken. In Nigeria ben ik geen vreemde. Ik koester mijn wortels, maar ook mijn bloem. Dat maakt mij sterk. Als 17-jarige verliet ik mijn geboorteland. Ik kwam alleen naar Nederland. Het heeft mij bewezen dat ik op mezelf kan vertrouwen. Ik was een Afrikaan in Venlo. En ik heb het overleefd. Ik heb me weten aan te passen, zoals ik me ook aan Amsterdam kon aanpassen en aan Ajax.' Het eerste jaar maakte hij direct furore in Amsterdam. Zijn acties waren vaak oogverblindend mooi en effectief. Het enige wat vaak mislukte was de afronding. Het leek een eigen leven te leiden, het scoren. Er leek angst in de passen te sluipen als Babangida zich in een kansrijke positie had gemanoeuvreerd. Kennelijk had hij in de zomer van '97 besloten dat het maar eens afgelopen moest zijn met de aarzeling en de verstijving. Vol overtuiging liet hij halve kansen in het net eindigen. Babangida: 'Ik zie er geen bijzondere reden voor. Het kwam door het team en door mezelf. Kennelijk werd het tijd om ook die kwaliteit te laten zien. Nu was er wel de overtuiging dat die ballen erin gingen. Misschien was die overtuiging er omstandigheden die je als Ajax-spits hebt. Soms is er maar vijf meter tot de achterlijn. Met mijn explosiviteit heb ik daar genoeg aan. En als het niet buitenom kan, dan ga ik binnendoor. Dan probeer ik de korte combinatie met Shota. Ik ben een andere speler dan Finidi, maar ook ik paste in het Ajax-systeem.' Een andere speler die van Roda kwam, had het moeilijker om zijn plek te veroveren. Gerald Sibon was bij Roda net zo'n held als zijn teamgenoot Babangida. Maar bij hem zat het tegen. Baba wordt gevierd; Sibon mag vertrekken. Babangida: 'Ik vind het heel erg jammer voor hem. Hij was ook jong toen hij hier naartoe kwam, net als ik, en ook hij was vast van plan te slagen. Hij heeft de pech dat degene voor hem het zo goed doen. Zo kan het ook gaan. Ik hoop nu dat hij snel een nieuwe club vindt, waar hij weer aan spelen toekomt en waar hij kan laten zien dat hij het wel kan. Het is een harde wereld. In het voetbal heb je geluk nodig. Ik geloof in God. Daar komt mijn geluk vandaan. In voetbal moet je de juiste man op de juiste plaats zijn. Dat luistert nauw. Garanties zijn er niet. Soms lukt het om onverklaarbare redenen, soms is het worstelen terwijl alles lijkt te kloppen. Zo is het in het voetbal, maar ook in de rest van het leven. In Nigeria hebben we een gezegde dat daarover gaat. Als de juiste man danst, zal men hem geld geven; als de verkeerde man danst, wordt hij geslagen.' Het verlies Babangida is de juiste man die danst. Geslagen wordt hij niet. Hij heeft het geluk in ruime mate gevonden en geniet er iedere dag van. Babangida: 'Ik bid altijd. Als het goed gaat, bid ik. En als het slecht gaat bid ik ook. Het heeft met je lot te maken. Daar gaat de Islam over. Er kan van alles gebeuren. Er kan iemand dood gaan, je kunt slagen, maar je kunt ook van de ene op de andere dag al je geld verliezen. Je moet dat het jaar daarvoor niet. Het hele team draaide toen moeizaam. Het gevoel dat je zelf als speler hebt, wordt voor een deel ook beïnvloed door de directe omgeving. Het was geen prettig jaar. We wilden te veel laten zien. Maar als je als speler meer wilt laten zien dan je in je hebt, ga je fouten maken. Die fout maakten we toen. Vorig jaar hadden we een nieuwe kans. En toen lukte het wel. Bij de anderen en ook bij mij. Misschien moest ik even wennen aan de omstandigheden waar je als spits bij Ajax altijd mee te maken hebt. Er is weinig ruimte achter de verdediging van de tegenstander. We drukken de tegenstander altijd achteruit. Het heeft er voor gezorgd dat ik mijn spel moest aanpassen. Ik ga er vaak op snelheid langs. Bij Roda gebruikte ik daar veel meters bij. Nu heb ik me aangepast aan de AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 19