Brieven van een overlevende 'Met achting voor Eddy Hamel' Een van de weinige joodse spelers die in het eerste elftal van Ajax gevoetbald hebben, is Eddy Hamel. Eddy Hamel en zijn gezin hebben de Tweede Wereldoorlog niet overleefd. Over de omstandigheden waaronder de oud-Ajacied de dood vond, bestonden tot voor kort slechts donkerbruine vermoedens. Het aangrijpende relaas van de laatste levensdagen van Eddy Hamel, exemplarisch voor zijn talrijke lotgenoten, werd onlangs onthuld in een brief uit Engeland. Geboren in New York kwam Eddy Hamel op jonge leeftijd met zijn ouders naar hij zijn eerste voetbalei ai ipg in clubverband opdeed bij AFC. Op 19«rige leeftijd stapte hij in 1922 over nal^fcet naastgelegen Ajax. In september van datzelfde jaar debuteerde hij in Ajax 1 tegen stadgenoot Blauw Wit. Zes jaar lang stond Eddy Hamel in de voorhoede van Ajax, maar in het Oranje shirt heeft hij nooit gespeeld. Nadat hij in 1928 zijn geliefde rechtsbuitenplaats kwijt raakte, kwam hij nog maar zelden in actie. In 1931 achtte hij de tijd aangebroken om een punt achter zijn voetbalcarrière bij Ajax te zetten. Ruim tien jaar later zouden Eddy Hamel en zijn gezin, zoals zo vele joodse Nederlanders, het slachtoffer worden van de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. In een interview met Vrij Nederland in 1979 merkte oud-Ajacied Jaap Hordijk op dat Jopie de Haan en Eddy Hamel de enige oud-eerste-elftalspelers waren die hij na de oorlog miste. Tot voor kort waren er geen verdere gegevens Ajax in het seizoen 1926-1927 met op de voorste rij links Eddy Hamel. Achterste rij vanaf links: Marius Koolhaas, Henk Anderiesen, Roef Vunderink, Wim Anderiesen sr, Joop Martens, Dolf van Kol, oefenmeester Stanley Castle, Frans Couton en (bij de doelpaal) keeper Jan de Boer. Voorste rij, naast Eddy Hamel: Theo Schetters (boven) en Wim Volkers, Henk Hordijk, Wout Iseger en Henk Twelker. 182 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 188