Keeper Gerrit Keizer heeft de bal klemvast tijdens de NVB- bekerfinale Ajax - DFC (3-2) op 27 juni 1943 in het Olympisch stadion. Links van Keizer Ko Loois, uiterst rechts Steef Klein. Het winnen van de beker was het grootste succes dat Ajax behaalde tijdens de bezetting. Foto: Stapt Bilderdienst/RIOD '39-'40 op het programma staan. Op 26 mei 1940 speelde Ajax zijn laatste wedstrijd van dat seizoen uit tegen Haarlem. De wedstrijd eindigde in een 3-0 zege voor de Amsterdammers. Ajax speelde ook in de Tweede Wereldoorlog op het hoogste niveau van Nederland en had een grote aantrekkingskracht op het publiek. De 'gouden jaren dertig', waarin de club maar liefst acht afdelings- en vijf landstitels wist te veroveren, lagen nog vers in het geheugen van de Ajax-fans. Toch zou Ajax zijn prijzenkast tijdens de Tweede Wereldoorlog niet bepaald kunnen uitbreiden. Het grootste succes dat tijdens de bezetting behaald werd, was het winnen van het toernooi om de nationale beker in juni 1943. In de landelijke competitie eindigde Ajax gedurende de bezetting vooral in de middenmoot. Na de capitulatie werd Ajax geconfronteerd met het gedwongen vertrek van zijn Engelse trainer Jack Reynolds. Als onderdaan van een vijandige staat werd hij eind juni 1940 geïnterneerd in een Pools krijgsgevangenkamp. Reynolds was al sinds 1915 als trainer bij Ajax in dienst en had tijdens zijn lange loopbaan een hechte band met de club opgebouwd. Het is dan ook niet vreemd dat het Ajax- bestuur en de oefenmeester gedurende de bezetting regelmatig contact hielden. Reynolds liet elk jaar in de jaarverslagen zijn groeten overbrengen aan alle Ajax- leden en zijn loon werd gewoon doorbetaald aan zijn Nederlandse vrouw. Voor het eerste oorlogsjaar trok Ajax de Hongaar Vilmos Halpern aan als trainer. Hij combineerde deze functie met een trainerschap bij De Volewijckers. Na een jaar werd Halpern door beide clubs ontslagen en stelde Ajax Dolf van Kol aan als interimtrainer. Van Kol had voordien zelf in het eerste elftal van Ajax gespeeld en zou trainer blijven tot aan de terugkeer van Reynolds in oktober 1945. Enkele weken later, tijdens de zomerstop, organiseerden Ajax, Blauw Wit, AFC, DWV en De Volewijckers een onderling toernooi om het kampioenschap van Amsterdam. De titel ging dat jaar naar De Volewijckers, dat tijdens de bezettingsjaren zeer succesvol zou blijken. In drie jaar tijd stoomde de club uit Amsterdam-Noord via afdelingskampioenschappen in de derde, tweede en eerste klasse op naar het landskampioenschap van 1944. Om het Amsterdamse kampioenschap zou in elke oorlogszomer worden gespeeld. Februaristaking In het seizoen '40-'41 kwam Ajax uit in de eerste klasse afdeling II. Een van de opvallendste momenten van dat seizoen was de ontmoeting tussen Ajax en Xerxes. Zowel de datum als de uitslag van de wedstrijd vallen op. Er werd gespeeld op 23 februari 1941, terwijl vele razzia's de Foto: Onbekend/RIOD Als antwoord op ongeregeldheden tussen joden en NSB'ers werden op 22 februari 1941 vierhonderd joodse mannen opgepakt. De bevolking van Amsterdam en omliggende plaatsen reageerde drie dagen later met de Februaristaking. AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 173

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 179