het Bosman-arrest, waardoor spelers als A-junior al een contract krijgen, en met de ontwikkeling van het voetbal. Op jonge leeftijd moeten de spelers al op een hoog niveau kunnen presteren. Ik schat de kans niet hoger in dan vijf procent dat spelers vanuit de zaterdag 1 alsnog in het eerste komen.' Zijn voormalige trainer is iets optimistischer. 'Tot nu toe is het voor Ajax moeilijk gebleken om zich op het hoogste amateurniveau te handhaven, zeker omdat spelers bij ons geen vergoeding krijgen. Maar als wij er toch in slagen in de hoofdklasse te komen, kunnen spelers daar wennen aan spelen op het hoogste niveau, aan de sfeer en aan het publiek. Misschien dat dan toch wat spelers later kunnen doorstromen.' Cees Boot heeft al eens het idee geopperd om de spelersgroep een keer te onderwerpen aan een ouderwetse Bobby Haarms-training. 'Zo'n training dat ze na afloop kruipend van het veld komen. Dit is een groep met heel veel kwaliteiten, maar soms heb ik wel eens het gevoel dat ze met de handrem erop spelen. Ze missen - op een enkeling na - net dat laatste stukje. Dat willen winnen ten koste van alles. Bob Haarms op de schouders na het in 1989 behaalde kampioenschap. Vanaf links: Henk Heijt, Jan Heil (verzorger), Henk de Gier, Martin van Leuven, Kim van der Waals, Dennis Heijt en Edwin van de Lugt (reservedoelman). Foto: Jan Mud barsten was.' David Endt: 'Ik schreef dingen als: het gaat er nu echt om, denk eraan datje een Ajacied bent en datje alles moet geven. Het was een geweldige uitdaging om mijn gedrevenheid op die manier over te brengen op jongens met allerlei achtergronden.' De trainer weer: 'Ook die brieven gaven toch een extra stimulans.' Fysieke weerstand De aanstelling van Bobby Haarms als trainer van de zaterdag 1 is ook een poging van Johan Cruijff om van de zaterdagafdeling een verlengstuk te maken van de jeugdopleiding, maar dat is nooit echt gelukt. David Endt: 'Cruijff ging ervan uit dat als de zaterdag 1 in de hoogste afdeling zou komen, bepaalde jongens in die klasse beter zouden kunnen wennen aan het fysieke aspect van het voetbal. Met name spelers die wat later in hun ontwikkeling zijn. Waarbij Cruijff volgens mij ook in zijn hoofd had het soort speler - superlichtgewicht - dat hij zelf was geweest. Dat dit niet gelukt is, heeft te maken met Foto: Louis van de Vuurst Leider Cees Boot (rechts) viert met de spelers Ron de Vries, Cees van Oevelen en Jerry Kisoor (links; thans de leider van het eerste zaterdagelftal) het kampioenschap in de tweede klasse. AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 159

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 165