ir »ni jaar in de laagste afdeling van het amateurvoetbal. In de twee jaren die daarop volgen, blijven kampioenschappen uit. Tony Alleman: 'Het elftal had in het begin geen vaste trainer; diverse trainers liepen een maandje mee, zoals Spitz Kohn, Dick de Groot, Bobby Haarms en Tonny Bruins Slot. Na een paar jaar werd het wat serieuzer aangepakt, met in het elftal nieuwe spelers als Sjaak Swart en de jongens van Grootenboer. En natuurlijk Dave Endt: een schitterende voetballer, een echte bijter.' Rood-witte kleur David Endt, de huidige perschef van Ajax, bewaart goede herinneringen aan zijn jaren Het kampioenselftal dat promoveerde naar de KNVB. Achterste rij vanaf links: Hennie Henrichs (bestuur), Henk de Gier, Rob Been, Marco van Zoest, Joop van Nielen, Edwin van de Lugt, Niels Tammenga, Sjaak Swart, Frans Grootenboer (leider Ajax 2), Cees Boot (leider), Ed Peereboom (grensrechter). Voorste rij: Lorenzo Roberts, Jan de Ronde, Henk Heijt, Dennis Heijt, David Endt, Ron de Vries, Kim van der Waals, Martin van leuven, Jan heil (verzorger), Bob Haarms (trainer). Foto: Louis van de Vuurst bij de zaterdag 1. 'Toen de zaterdag 1 werd opgericht, speelde ik bij VYGA, maar ik heb na twee jaar de overstap gemaakt naar Ajax omdat ik mij graag weer in de rood witte kleur wilde hullen. Juist in die tijd werd de aanzet gegeven tot een meer serieuze manier van omgaan met de zaterdag 1: het elftal moest een brug gaan vormen tussen de jeugdopleiding en het betaalde voetbal. Voor ons betekende dat elk jaar opnieuw dezelfde missie: kampioen worden. Dat sprak mij enorm aan en ik was in die tijd nog fit genoeg om daar een bijdrage aan te leveren.' In het seizoen 1986-1987 wordt Bobby Haarms door Johan Cruijff aangesteld als trainer van het hoogste zaterdagelftal. 'Voor mij was dat niks te min. Het is mij met de paplepel ingegoten om alles voor deze vereniging te doen. Natuurlijk werd het professioneel aangepakt, zeker voor dat niveau. Drie keer per week een pittige training en voor de wedstrijd soep met broodjes. Ik had zelfs iemand erbij die ging kijken naar toekomstige tegenstanders.' Veel wedstrijden van de zaterdag 1 worden in die periode op het scherpst van de snede gespeeld, vertelt Endt. 'Het rood-witte shirt en de naam Sjaak Swart werkten bij de tegenstander vaak als een rode lap op een stier. We konden bijna altijd rekenen op volledige weerstand. Voor onze tegenstanders was de ontmoeting met Ajax de wedstrijd van het jaar. Vrijwel elke wedstrijd was voor ons dus een topper en dat was enorm stimulerend.' In zijn eerste seizoen - promotie naar de eerste klasse AVB - doet Haarms twee keer een beroep op Johan Cruijff. 'Ik vroeg hem: Jopie, wil jij nog eens wat tegen die gasten zeggen? Mij hebben ze nou al zo vaak gehoord. Twee of drie keer heeft hij voor een belangrijke wedstrijd een peptalk gehouden. Dat werkte perfect.' David Endt: 'Je merkte dat veel spelers daardoor tot het bot toe gemotiveerd waren.' Voor de promotie naar de vierde klasse KNVB spreekt Bobby Haarms in het seizoen 1988-1989 de literaire talenten van aanvoerder David Endt aan. 'Ik wist dat hij kon schrijven en vroeg hem of hij nou eens een mooie brief wilde schrijven aan zijn medespelers. Dat heeft hij een paar keer gedaan, in een periode dat het buigen of vin AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 163