tweede klasse met een van de jongste elftallen in de afdeling. 'Een fantastisch elftal, dat een herkenbaar Ajax-systeem speelde en veel toeschouwers trok. In het Olympisch stadion speelden we onze wedstrijden meestal voor duizend tot vijftienhonderd toeschouwers. Natuurlijk was er ook veel aandacht van de media: we kregen iedere week een halve pagina in Het Nieuws van de Dag. We scoorden bij wijze van spreken meer publiciteit dan de hele jeugdopleiding bij elkaar.' 'Op zaterdag kwamen we al om twaalf uur bij elkaar om een broodje te eten. We organiseerden feestjes en etentjes, ook met de vrouwen erbij. Zo ontstond een hechte ploeg. We trainden drie keer per week en iedereen was er bijna altijd. En door die inzet en door die hechte binding hebben we ons doel bereikt en zijn we in de eerste klasse gekomen.' In de hoogste afdeling kan de zaterdag 1 in het seizoen 1993-1994 geen potten breken, maar toch noemt Dick de Groot dat achteraf een fantastisch jaar. 'Een enorme happening. Spelers die net uit de Al kwamen, stonden ineens tegen volwassen teams als Katwijk en Quick Boys. Dat was voor hen natuurlijk een geweldige ervaring. In de eerste klasse moest je echt wat in huis hebben. Helaas hebben we dat jaar veel pech gehad met blessures en hebben we af en toe wat schlemielig gespeeld.' Zaterdagspeler Dennis Bogaard heeft de jaren met Dick de Groot in Ajax Magazine al eens geroemd als één groot hoogtepunt. 'De gezelligheid, de avondjes uit, De Groot die het hele team op sleeptouw nam. Twee kampioenschappen, wedstrijden spelen tegen Katwijk voor vijfduizend man, je weet niet wat je meemaakt.' Toch volgt aan het eind van het seizoen de onvermijdelijke degradatie; Ajax verliest de beslissingswedstrijd tegen Volendam met 3-2. Dennis Bogaard herinnert zich die dag nog goed. 'Ik zal nooit het beeld vergeten van een jankende Dirk de Groot in de kleedkamer. Degraderen was hem namelijk nog nooit overkomen. Ik kreeg toen echt een brok in mijn keel.' Nieuw bewind Louis van Gaal vraagt Dick de Groot in 1994 om weer als jeugdtrainer aan de slag te gaan. Het hoogste zaterdagelftal moet het verloren terrein onder een nieuw bewind zien terug te veroveren: Spitz Kohn neemt het roer over, maar hij wordt halverwege het seizoen geveld door een nekhernia. Aan de hand van Kohns stand- in Piet Buter promoveert het vlaggenschip van de zaterdagafdeling opnieuw naar de eerste klasse. In de nacompetitie rekent de ploeg af met V&V en HCSC, waarna een beslissingswedstrijd volgt tegen Lunteren. Die wint Ajax met 3-0. Het verschil tussen de tweede en de eerste klasse blijft echter groot. Vooral fysiek is Ajax ook de tweede keer een maatje te klein voor het hoogste niveau. Na vijf verliespartijen op rij volgt pas in de zesde competitieronde tegen Kloetinge eindelijk een zege: 2-0. Een goed voorbeeld van de positie die Ajax inneemt in de eerste klasse is de uitwedstrijd tegen Valleivogels, in Scherpenzeel. De cornerverhouding is 11-3 in het voordeel van Ajax, maar de partij gaat met 1-3 verloren. Uiteindelijk degradeert Ajax opnieuw, maar door de invoering van een hoofdklasse in het zaterdagvoetbal blijft het team wel in de eerste klasse spelen. In de laatste twee seizoenen van de Foto: Louis van de Vuurst Dennis Gerritsen werd door trainer Dick de Groot naar Ajax gehaald toen het elftal in 1991 aan verjonging toe was. Twee jaar later zette de spits de stap naar het betaalde voetbal (NAC, 2 jaar; Helmond Sport, 2 jaar; dit seizoen De Graafschap). AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 159