Giovanni Stangoni en Boudewijn Merckx, eigenaars van het villapark Baia delle Mimose ontvangen uit handen van Herman Bosschieter een Ajax-shirt. winst op de zucchero-grond van Calengianus smaakt zoet. Hete grond Tijd om het bereiken van de halve eindstrijd te vieren is er niet want de volgende dag wacht Lazio. 'Thuis' in Valledoria. Overdag worden de wonden gelikt, raakt Serge van den Ban weer fit en wordt in een ontspannen spanning toegeleefd naar de wedstrijd. Ingewonnen informatie over Lazio vertelt dat het een ploeg is die fysieke kracht niet schuwt. Picchiatorischoppers, wordt er gezegd. Wanneer de bal op vrijdagavond half tien aan het rollen gaat, blijkt het geen loos alarm te zijn geweest. Lazio, net als de andere Italiaanse teams met twee spitsen opererend, tracht met alle middelen de Ajax-spelers te intimideren. Het gevolg is een even mooie als intensieve strijd. Naast de techniek moet Ajax 2 ook karakter en incasseringsvermogen tonen. Dat lukt goed. Een vroeg doelpunt van Simone Mazzei is een domper, vooral omdat Cedric van der Gun daarvoor een tweetal goede kansen onbenut heeft gelaten. Maar Ajax laat zich niet van de wijs brengen en in de 34ste minuut wordt het gelijk. Een knal van de naar rechts uitgeweken Jerryl Tjon-en-Fa wordt door de keeper gekeerd en Andy van der Meyde haalt vervolgens verwoestend uit: 1-1. Na de rust bepaalt Ajax het spel maar het ontsnapt aan een eigen doelpunt van Mark Stuut die een hoekschop-tegen verkeerd op zijn schoen krijgt. De paal redt. De hardheid van Lazio neemt onacceptabele vormen aan, de grond onder de voeten wordt heter, het is moeilijk de gemoederen in bedwang te houden en er is meer sprake Inter battuta! De finale wordt op zaterdagavond om half tien in Nuoro gespeeld. Dat betekent dat Ajax en Inter (dat Parma met 4-2 versloeg) bijna drie uur moeten reizen. Het veld van Nuoro is hobbelig en Inter - dat drie jonge talenten van de A-selectie aan het team heeft toegevoegd en algemeen als een van de sterkste elftallen van Italië in hun leeftijdscategorie wordt beschouwd - valt tegen. Vanaf de eerste minuut heeft Ajax het spel tactisch en technisch in handen en in de dertiende minuut staan Rody Turpijn en Darl Douglas aan de basis van een doelpunt van Brutil Hosé. Inter verzamelt gele kaarten, maar heeft geen enkel voetballend antwoord. Nog voor rust wordt het 2-0. Hosé 'veegt' de bal in de loop door aan Andy van der Meyde die de keeper passeert en scoort. Een verwacht herstel van Inter blijft in de tweede helft uit. De overigens voortreffelijke spits Piola wordt niet bereikt en het wachten is op meer Ajax- doelpunten. In de 54ste minuut haalt Andy van der Meyde uit na een slechte spelhervatting van de keeper. 3-0 is voor Inter het sein om het verstand te verliezen. Twee Interisti krijgen rood en ook trainer Giuseppe Baresi wordt na aanmerkingen op de leiding van het veld gestuurd. Dat het nog 3-1 wordt komt door de verminderde Amsterdamse concentratie. Inter battuta! Inter verslagen. De vreugde om de Trofeo Isola di Sardegna is anders dan de vreugde om de winst tegen Lazio. Wanneer na de lange busreis Baia delle Mimose wordt aangedaan, staan daar Boudewijn Merckx en Giovanni Stangoni als een ontvangst-comité te wachten. Net als alle andere medewerkers van het villadorp zijn zij blij en gelukkig met een winnend Ajax. Zondag 6 september, de dag voor het vertrek naar Amsterdam, is er volop gelegenheid om te genieten van de eerste toernooi-zege in Italië. Er wordt ook genoten van het heerlijke weer, het zwembad, het kanovaren, het tennissen, de zee, het strand. En de dag wordt afgesloten met een spetterend dansfeest. Het is een meer dan verdiende afsluiting van een in alle opzichten nuttige trip, waarin de moeilijkheden bekwaam werden overwonnen en waaruit de spelers met een rijkere bagage zijn teruggekomen. En waarin trainer Jan Wouters en leider Herman Bosschieter veel wijzer zijn geworden. De teamgeest en de individuele en collectieve kwaliteit van de Ajacieden lagen ten grondslag aan het succes, maar ook de betrokkenheid van de staf en het personeel van Baia delle Mimose heeft een rol gespeeld in het winnen van de trofee. Zelden ontmoette Ajax zoveel inzet, warmte en bereidwilligheid als in het villapark Baie delle Mimose aan de noordkust van Sardinië. Ajax heeft op die vruchtbare grond van Sardinië succes geoogst en vrienden gevonden. van strijd dan van voetbal. Toch blijft Ajax overeind en in de 69ste minuut flitst Rody Turpijn door de verdediging en verschalkt Emanuele Concetti, de uitstekende keeper van Lazio. De gemoederen laaien hoog op en een flink ogende tackle van Mark Stuut wordt met rood bestraft. Ondanks de numerieke minderheid blijft Ajax koel en bekwaam overeind en een fabelachtige actie van Pascal Heye eindigt met een lobje op de lat waardoor Lazio niet definitief op de knieën gaat. De ontlading na afloop is enorm. Er is een topprestatie geleverd, de finale is bereikt. Nu nog die finale winnen, de slagroom op de taart. Maar eerst een verse pizza (twee voor Jeroen) om de overwinning extra smakelijk te maken. Een speciale pizza voor Jeroen Verhoeven. 132 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 138