lampen uitvallen, wordt er doorgespeeld. De Bayern-ploeg kent een lage gemiddelde leeftijd maar hun spelopvatting en techniek is goed. Het lijkt alsof Ajax zijn tegenstander onderschat. Bij vlagen wordt het middenveld overspeeld en de defensie staat onder druk. Na vier minuten en drie seconden is het opeens stikdonker. Al het licht is uit! De verwarring duurt tien minuten en dan gloeien de lampen aan. Allemaal! De wedstrijd kan nu onder 'normale' omstandigheden worden voortgezet. Het spelbeeld verandert niet veel. Bayern, met een uitblinkende Steffen Hofmann, zet de toon, Ajax wankelt. In de 31ste minuut raakt Serge van den Ban bij een botsing zodanig geblesseerd dat hij moet worden vervangen door Jeroen Verhoeven. Tegen de verhouding in komt Ajax vlak voor het eind van de eerste helft op 1-0. Na een onderschepte dribbel van Andy van der Meyde schiet Pascal Heye de bal vanaf 25 meter feilloos in de bovenhoek. De stilte in de kleedkamer tijdens de rust is veelzeggend. Wouters heeft maar weinig woorden nodig en het zijn deze keer allesbehalve lovende woorden. Het effect blijft niet uit en in de tweede helft stelt Ajax voor zichzelf orde op zaken. Bayern wordt in toom gehouden, het tempo gaat omhoog en langzaam maar zeker komt Ajax dichterbij het vijandelijke doel. Het spel lijkt weer op Ajax-spel, gelukkig. Ook met de inbreng van verse krachten (Kanu voor Van der Meyde en Douglas voor Hosé) komt Ajax Rodolfo Uribe, de Peruviaanse terreinknecht van het veld van Calangianus (waar Ajax 2 tegen Parma speelde). De winnaars van de Trofeo Isola di Sardegna! echter niet tot scoren. 1-0 is genoeg voor drie al met al zwaarbevochten punten. De wedstrijd van donderdag 3 september tegen Parma, dat Udinese met 2-1 heeft verslagen, gaat de beslissing brengen wie er winnaar van Groep A wordt. Terra zucchero De dag na de wedstrijd staat in het teken van de revalidatie van de tegen Bayern aan de voet geblesseerd geraakte Arno Splinter. Samen met Serge van den Ban en fysiotherapeut Niels Tammenga werkt hij een programma af. En aan het eind van de dag valt de beslissing: Arno kan spelen, Serge helaas niet. Het duel met Parma vindt in Calengianus plaats, de rijke stad van de suikerfabrieken op zestig kilometer van Badesi. De uitslagen van Parma (twee keer winst) geven de geel-blauwen een voorsprong van een punt. Ajax moet er minstens twee halen om zich in elk geval als best tweede in de groepen te kwalificeren voor de halve finale. Weer wordt er een topprestatie verlangd. Met goed voetbal en met volle inzet en optimale concentratie. De zestig kilometers naar het veld van Calengianus worden door de bus in anderhalf uur overmeesterd. De trainer van Parma, Vermoeid maar gelukkig in de kleedkamer na de met 3-1 gewonnen finalewedstrijd tegen Inter. Valter Salvioni, laat zijn team herkenbaar Parmezaans beginnen. Veel druk op de Ajacieden, jagen op de bal. Maar Ajax breekt door de pressing heen en al na tien minuten schreeuwt Salvioni zijn spelers toe zich terug te trekken. Het behoud van ten minste een punt wordt belangrijker geacht dan de uitvoering van goed en gedurfd voetbal. Een kwestie van filosofie en mentaliteit. De omschakeling van Parma valt vrijwel gelijk met het uitvallen van Raphael Supusepa, die bij een duel zijn knie heeft verdraaid. Het ziet er slecht uit en later zal ook blijken dat de kwetsuur ernstig is. Rody Turpijn neemt zijn plaats in. Onder gedreven en kundige leiding van aanvoerder Arno Splinter krijgt Parma geen voet aan de grond. Jammer dat de Ajax-kansen niet worden benut want anders hoefde men niet zozeer te vrezen voor de - sporadische - counters van Parma. Het zijn kleine foutjes in de Ajax- defensie die bijna het gelijkspel teniet doen maar reddende acties van Mark Stuurt en Quido Lanzaat helpen Jeroen Verhoeven zijn doel schoon te houden. Dan fluit arbiter Luigi Alfonso voor het eind van de wdstrijd. Weer 0-0. Weer penalty's. De spanning is groot. Bij verlies is Ajax uitgeschakeld. Pascal Heye schiet als eerste en de bal wordt gestopt! Daarna schieten Brutil Hosé, Michael Lamey, Arno Splinter en Quido Lanzaat raak terwijl twee Parma- spelers missen: Ajax in de halve finale, de AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 131

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 137