Serge van den Ban wordt onder handen genomen door fysiotherapeut Niels Tammenga na zijn tegen Bayern München opgelopen dijbeenblessure. de verliezer één punt. Na tien penalty's is het 4-4 maar dan stopt Serge van den Ban de inzet van Lucio en schiet Michael Lamey vervolgens raak. Ajax heeft de geslagen grond veroverd. Na middernacht wordt er koers gezet richting Baia delle Mimose waar om half drie nog een herstelmaaltijd wordt geprepareerd. Thuisgrond in het donker Op woensdag 2 september kijkt iedereen uit naar de wedstrijd tegen Bayern München. Er hoeft geen verre reis gemaakt te worden want het speelveld ligt in Valledoria, op een kwartiertje rijden van Badesi, een soort thuisgrond derhalve. Mede daardoor is er sprake van een kalme en gedegen voorbereiding. Voor Jan Wouters is het een weerzien met de club waar hij ooit voor uitkwam. Het terrein is redelijk, maar het licht laat te wensen over. Acht lampen aan deze zijde, acht lampen aan gene zijde van het veld. Tijdens de warming-up begeven zes lampen aan de overkant het en het veld wordt een voor de ogen bijna ondoordringbaar gebied. Druk overleg, heftig gebarend trachten de Italiaanse verantwoordelijken de paniek te bezweren. Jan Wouters en Bayern-trainer Björn Andersson schudden hun hoofd. Zo kan er eigenlijk niet gevoetbald worden. Even later begeven ook de twee laatste lampen aan de dugout-kant het en wordt het veld nog maar vanaf één kant beschenen. Het komt goed, het komt goed, roepen de officials en wanneer beide teams in de kleedkamer zitten en het aanvangsuur al een kwartier voorbij is, gloeien er weer vier lichtjes op in de donkerte. Wouters en Andersson besluiten scheidsrechter Pardo te gehoorzamen en te spelen. Ook wanneer opnieuw twee speelweide veel aanpassingsvermogen van de spelers vereist worden. In het bijzonder voor de Ajacieden die zich niet, zoals hun al op maandag op Sardinië gearriveerde Italiaanse collega's, in alle rust hebben kunnen voorbereiden. Inmiddels is de uitslag van de andere poulewedstrijd bekend: Parma heeft Bayern München met 2-0 verslagen. Elfhonderd toeschouwers zitten op de tribune wanneer Ajax en Udinese het veld opkomen. In de eerste helft gaat de strijd gelijk op. In spits Sanda Sanda heeft Udinese een fysiek sterke en snelle spits die, gevoed door de intelligente middenvelder/aanvoerder Lorenzo Redin, een paar keer gevaarlijk voor keeper Serge van den Ban opduikt. Vlak voor rust komt Ajax dreigend op. Twee maal krijgt Darl Douglas een goede mogelijkheid, maar nu is het de Udinese- doelman die redt. In de rust toont Jan Wouters zich tevreden. 'We moeten elke week maar een busreis van tweeëneenhalf uur maken en op gravel spelen,' zegt de trainer. Het is waar, de jonge Ajacieden hebben zich uitstekend geweerd. Maar het wordt nog beter. In de tweede helft kan Udinese het positiespel van Ajax niet meer bijbenen. De agressie en de overtuiging waarmee gespeeld wordt, zijn groot en de functionele techniek op dit gruisveld zeer goed verzorgd. Het blijft echter 0-0 en dat betekent dat er penalty's moeten worden genomen. De winnaar van de strafschoppenreeks krijgt twee punten, Roderick Charles Turpijn op het terras van zijn appartement. Middellandse Zee, zo blauw... Vanaf links Mitchel Piqué, Darl Douglas, Brutil Hosé en Pascal Heye. weer gebel met Udinese-trainer Manlio Zanin is afgesproken dat Ajax als laatste wordt opgehaald. Terra battuta De reis kan beginnen. Links zitten de Ajacieden, rechts de spelers van Udinese. Het landschap is prachtig, imposant met zijn rotswanden en ravijnen. Maar al snel valt de avond en worden de bergflanken schimmen en zijn de riviertjes en stroompjes niet meer te zien. Traag trekt de bus zich tegen de bergwegen omhoog. De uren gaan voorbij en nog steeds is Bono niet in zicht. Pas om kwart over negen, drie kwartier voor de aftrap, draait de bus de poort van het stadionnetje in. Het veld wordt geïnspecteerd. Terra battuta... Terra battuta. Letterlijk betekent dat 'geslagen grond' of ook 'verslagen grond'. In de sport is het de tem voor gravel. Een gravelveld dus. Dat was bekend, maar de aanblik van de fijngemalen en aangestampte steentjes veroorzaakt toch even een siddering over de ruggen. De spelers van Udinese kijken nog meer beteuterd dan de Ajacieden. Ze zijn ook minder goed voorbereid, lijkt het, want ze hebben niet het voor deze terreinen ideale schoeisel. Er zal op deze AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998 129

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 135