Ajax 2 wint Trofeo Isola di Sardegna Terra battuta Het is dinsdag 1 september en het is nog vroeg. Kwart over zeven. Maar toch is er al volop bedrijvigheid in de catacomben van de Amsterdam Arena. Het zijn de jongens van Ajax 2 die zich klaarmaken voor een busreis naar Rotterdam. Rotterdam? Een wedstrijd tegen Sparta of tegen Feyenoord om een uur of tien 's morgens? Welnee, Ajax 2 gaat op reis naar Italië, naar Sardinië om precies te zijn. Daar zal worden deelgenomen aan een zeer sterk bezet internationaal toernooi, met deelnemers als Bayern München, Parma, Brondby, Internazionale, Napoli, Slavia Praag en Udinese. Aansprekende namen en niet alleen de wedstrijden zijn veelbelovend, ook de reis zal een avontuur worden. Maar daar zijn de pupillen van trainer Jan Wouters en elftalleider Herman Bosschieter zich nog maar vaag van bewust. Toch is het toernooi om de Trofeo Isola di Sardegna nu al begonnen. Want een voetbaltoernooi in het buitenland begint of houdt niet op bij het spelen van een aantal wedstrijden. Een internationaal toernooi betekent ook het scherpen van de weerstand, het overmeesteren van kleine en grote problemen, het weten om te gaan met vermoeidheid, met onvoorziene omstandigheden, het inspelen op een andere atmosfeer en een andere instelling van de tegenstanders. Het weten reageren op andere tactieken. Ja, het spelen van een internationaal toernooi is op vele vlakken een werkelijke test die, hoe het ook uitpakt, zeer leerzaam is. Het resultaat is daarbij van minder belang dan de opgedane ervaring. Daarom ook koos trainer Wouters voor Sardinië toen een half jaar geleden de uitnodiging op zijn tafel viel. Later, nadat Ajax 2 kampioen van A5AX2 door David Endt Nederland was geworden, bleek 'Sardinië' in de weg te zitten in het wedstrijdprogramma van de eerste fase van het Amstel-Cuptoernooi. Wat te doen? Clubs en KNVB konden hun programma niet aanpassen, terwijl Ajax al lang zijn toezegging aan de toernooi-organisatie in Italië had gedaan en zijn voorbereidingen had getroffen. Ajax koos voor de internationale weerstand, de andere omstandigheden en de mogelijkheid om in vijf dagen vijf volwaardige wedstrijden te spelen. In het kader van de opleiding en de vorming van de jonge talenten een logische keuze, al werd het Ajax-standpunt niet door de KNVB gedeeld. Ajax' keuze voor de ontwikkeling en rijping van jong talent (waarvan op den duur het Nederlandse voetbal meeprofiteert) wordt niet gewaardeerd en er is zelfs gesproken over boetes. In het belang van de talenten, in het belang van het voetbal? Het lijkt erop dat het eigenbelang voor de visie gaat. Ruwe schelp Op Rotterdam Airport wacht een chartertoestel van de VLM, de Vlaamse Met het chartervliegtuig van VLM van Rotterdam op weg naar Alghero. Een vliegtuig voor Ajax 2 alleen! 126 AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 132