niveau te komen. Het team had een voorsprong op me, doordat ik pas laat met de training kon beginnen. En daarbij was ik in mijn vakantie ziek geweest. De tijd die ik eigenlijk had moeten gebruiken om uit te rusten en bij te komen, bracht ik nu ziek in bed door. Ik raakte alleen maar vermoeider. Toen ik terugkwam begon de competitie al en zat de Champions League er aan te komen. Ik had geen tijd te verliezen. Ik merkte dat ik eerder moe was in de eerste wedstrijden. Daar moest ik rekening mee houden. Maar daarnaast wilde ik zo snel mogelijk fit worden. Voor de Champions-Leaguewedstrijden moet je honderd procent scherp zijn. Daar moet je op de toppen van je kunnen presteren. Na het laatste seizoen is het logisch dat we ons nu ook op het allerhoogste clubniveau bewijzen. Al onze gedachten en al onze krachten zijn gericht op de Champions League. Daar kunnen we wat toevoegen aan ons succes. Voor mezelf is de Champions League dit jaar het allerbelangrijkste, maar natuurlijk moet je ook in de competitie presteren. Ik heb nog geen idee of het voor ons in Nederland dit jaar moeilijker zal worden dan vorig jaar. Daarvoor is de kracht van de concurrentie nog niet voldoende bekend, en is, door de omstandigheden, ook onze eigen kracht moeilijk in te schatten. Ajax had het nadeel dat er veel internationals in de selectie zitten. Over het algemeen is dat natuurlijk alleen maar prettig, maar nu kon je toch wel merken dat het moeilijk was geweest om bij te komen van de vermoeienissen in Frankrijk. Maar niemand zal daar rekening mee houden. In tegendeel, de tegenstanders proberen ervan te profiteren. Daarom moesten we allemaal proberen om weer snel nieuwe kracht te vinden. Vorig jaar begonnen we met tien nieuwe spelers. Dat waren er dit jaar veel minder. Maar toen had iedereen een lekkere lange vakantie gehad. We begonnen fris. Dat was nu anders. Nu moesten we groeien in het begin van het seizoen.' Vader en zoon Het WK probeerde Babangida zo snel mogelijk te vergeten. Nigeria gold vooraf, ondanks de desastreuze oefenwedstrijd tegen Oranje, als een van de favorieten voor de titel. Nigeria verloor in St. Denis kansloos met 4-1 van Denemarken en kon de hooggespannen verwachtingen niet waarmaken. Bij Baba's terugkeer bij Ajax was het commentaar niet van de lucht. Babangida: 'We hebben het er natuurlijk over gehad. Je vraagt aan elkaar hoe het geweest is en je kijkt naar de verschillende manieren waarop we het WK hebben beleefd. Je hebt het over technische dingen en je probeert elkaar te dollen. Je probeert om eikaars grappen te lachen, maar uiteindelijk was het WK voor ons allemaal een teleurstelling. Nigeria had meer verdiend. Maar in de wedstrijd tegen Denemarken hadden we de verkeerde mentaliteit. Dat mag nooit meer gebeuren. Het is jammer dat geen enkele Ajacied met de gouden medaille terugkwam. Nederland was er dicht bij. Maar misschien is het ook maar beter dat we allemaal uiteindelijk hebben verloren. Als Nederland had gewonnen, had ik hier natuurlijk geen leven meer gehad.' Met Frank en Ronald de Boer hoefde Babangida het WK tenminste niet te evalueren. De quarantaine van Babangida viel mee; die van Frank en Ronald de Boer niet. Bij Ajax probeerde iedereen net te doen alsof er niets aan de hand was. Het bestuur bleef volharden in een radiostilte. Ook de spelers onthielden zich van commentaar. Babangida: 'In de tijd dat ik noodgedwongen in Nigeria was terwijl de selectie aan de seizoensvoorbereiding was begonnen, wist ik precies hoe het er bij Ajax voor stond. Ook het probleem met Frank en Ronald bereikte mij. Natuurlijk heb ik erover nagedacht. Maar het is een kwestie tussen de spelers en het bestuur. Ik vind niet dat ik er een mening over mag hebben. Het is duidelijk dat niemand gelukkig is met de situatie die is ontstaan. Er is maar één manier waarop je dan een oplossing kunt vinden, en dat is praten. Als je niet met elkaar praat, gebeurt er niets. En als er niets gebeurt, verslechtert de situatie. Niemand heeft dit verdiend. Frank en Ronald niet, maar ook het bestuur niet. Ik schaam me ervoor dat het zover kon komen. Het is een twist tussen twee echte Ajax-zonen met hun vader.' Het hoogste podium Het verdriet van Baba maakt plaats voor een gretige fonkeling in zijn ogen zodra de Champions League ter sprake komt. De ervaringen in zijn eerste Ajax-jaar hebben de Nigeriaan, ondanks de voortijdige uitschakeling, laten proeven aan het hoogste clubpodium. Ook als revanche op het WK ziet Baba zichzelf met Ajax in gedachten schitteren in dit toernooi. Babangida: 'Als je tegen Juventus speelt of tegen Barcelona, weet je waar je aan toe bent. Dat zijn duidelijke wedstrijden. Het AJAX MAGAZINE OKTOBER 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 13