probleem bij veel clubs in de top. De financieel sterke clubs kunnen nog trachten te bouwen. De rest niet. We hebben gemerkt dat ook langdurige contracten geen enkele garantie bieden voor een meerjarenplanning. In feite beperkt de nieuwe situatie je in de mogelijkheden iets op te bouwen. Misschien dat de voordelen van deze generatie spelers wel de nadelen zijn van de komende generatie. Dat moet ook worden onderkend. Door de clubs en de trainers, maar zeker ook door de spelers.' Het WK Olsen kwam er niet onderuit om over te gaan tot de orde van de dag. Hij kon moeilijk de anderen vrij geven in afwachting van de afloop van de kwestie. Olsen: 'We waren lang genoeg vrij geweest. Tussen het einde van het vorige seizoen en het begin van dit seizoen zaten ongeveer zes weken verlof. Eens in de twee jaar krijgen we daarvoor de mogelijkheid. Het kwam nu ook goed uit. We hadden een zwaar seizoen achter de rug. Maar het was toch wel prettig dat het weer begon. De zes WK-gangers hebben drie weken gehad. Dat is minimaal. Het lastigste is dat niet alle spelers op hetzelfde niveau begonnen. Daarom duurde de voorbereiding een week langer. Voor mezelf was de onderbreking ook goed. Hoewel het WK voor de trainers ook gewoon werk is. Je probeert als liefhebber te kijken, maar dat lukt meestal niet. Daarvoor sta je toch te dicht op het voetbal. Het geluk was natuurlijk dat het WK meeviel. Vooraf was ik nogal pessimistisch, maar mijn verwachtingen werden vanaf het begin onderuit gehaald. Er zaten natuurlijk ook wel een paar slechte wedstrijden tussen, maar dat is ook niet meer dan normaal. Ook toen het toernooi vorderde, en de belangen en de spanning nog groter werden, bleven de wedstrijden boeiend. Vanaf de kwartfinale zat er eigenlijk geen slechte wedstrijd meer tussen. Het was heerlijk om ongelijk te krijgen. Zo konden we eindelijk weer eens op een wat grotere schaal zien dat resultaatvoetbal en attractief spel niet eikaars tegenpolen zijn. Ik heb genoten. Misschien hebben we niet de juiste wereldkampioen, maar het is wel de kampioen waar iedereen mee kan leven. Van alle deelnemers is er maar een geweest die vanaf het begin van eigen kracht is uitgegaan, zonder al te veel te letten op de tegenstanders. En dat was Nederland. Misschien stel ik het iets te chauvinistisch, maar het klopt wel. Nederland heeft als enige niet behoudend gespeeld. Met Frankrijk ook nog enigszins in die richting. Brazilië vond ik bijvoorbeeld zeer behoudend spelen. Maar over het algemeen is er met open vizier gestreden. Er werd zelfs met risico aangevallen. Soms dacht ik dat ik meer mensen voor de bal zag dan erachter. Dat is jarenlang niet voorgekomen. Er werd bijna geen bal op goed geluk naar voren geknald, in de hoop dat een spits er nog iets mee zou kunnen aanvangen, of een verdediger de situatie verkeerd zou beoordelen. Er werd eindelijk behalve met het hoofd ook weer eens met het hart gevoetbald. Ik heb ook erg genoten van de verdedigende kwaliteiten die getoond werden. Er waren veel individualisten bij, met Frank de Boer als uiterste exponent. Ik heb er geen verklaring voor dat ik er zo naast zat met mijn verwachting. Het zal toch niet zo zijn dat er plotseling een globaal besef is gekomen dat we het publiek moeten vermaken?!' Het nisje Het was niet de enige inschattingsfout die Olsen maakte. Hij verwachtte ook dat Nederland in mentaal opzicht tekort zou A A Y M A r. A 7 I M F A I I r. I I C T I I Q 1 Q Q Q

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 9