waren, zijn waarschijnlijk dezelfden die ons vaak van arrogantie betichten. Zij vinden het prachtig als je een keer op je bek gaat. Maar in goede tijden wachten die mensen daar ook op, dat hoort er nu eenmaal bij. Alleen, er zijn er altijd enkelen bij die het overdrijven.' Onschuldige blik De manier waarop Richard Witschge soms een bal aanneemt of een tegenstander uitkapt, heeft iets van het vermeende Ajax- imago. Het lachje, de onschuldige blik, maar ook die weergaloze actie, waar de echte artiest op uit is. Vindt Witschge dat Ajax arrogant kan overkomen? Witschge: 'In sommige opzichten is het denkbaar. Ajax heeft natuurlijk veel successen gehaald en daarom worden veel spelers bij ons voor interviews gevraagd. Als iemand dan nee zegt, wordt dat weieens als arrogant uitgelegd. Althans, dat woord wordt dan door de pers gebruikt. Ik denk dat het geen arrogantie, maar zelfbescherming is. Het heeft wellicht ook met een bepaalde houding te maken. Als je, zoals Ajax, aan de top staat, moet je dat aan mensen laten blijken. Ajax wil bovendien groter worden.' Over het technisch hoogstaande voetbal van Ajax zegt Witschge: 'Natuurlijk kan dat af en toe arrogant overkomen, dat begrijp ik ook wel. Als wij goed voetbal spelen, ervaren wij dat zelf ook zo op het veld. Maar ik kan ook genieten als ik PSV heel goed zie voetballen. Moet ik PSV dan ook arrogant noemen? Het gaat er volgens mij in eerste instantie om dat de voetballers het publiek iets moois bieden.' Zou het volgens Witschge kunnen dat de term arrogantie in verband met Ajax vaak wordt verward met typisch Amsterdamse begrippen als flair en bluf? Witschge: 'Zeker. Ik weet dat Ajax op basis van die begrippen mede zijn spelers selecteert. Voetbalkwaliteit is uiteraard het belangrijkste, maar de jongens die het veld instappen met een houding van: "nou, dat gaan we nu even lekker doen", passen goed bij Ajax. Dat is gebleken. Gewoon, lekker voetballen en laat ze maar komen, want wij zijn beter. Toch zou ik dat niet arrogant willen noemen. Ik heb altijd in ploegen gevoetbald die beter waren dan de tegenstander. Een uitslag van 16-0 was vrij Louis van Gaal houdt de massa voor dat Ajax de beste van de wereld is. Zijn optreden oogstte kritiek in de media. Foto: Louis van de Vuurst gebruikelijk in mijn jeugd. Daarom denk ik dat ik nu nog steeds die frisse houding heb als ik het veld op loop. Misschien dat anderen dat als arrogant uitleggen. Kijk, ik heb ook pieken en dalen in mijn carrière gehad. Toch ben ik altijd mezelf gebleven en heb ik er altijd voor gewaakt om niet naast mijn schoenen te gaan lopen.' Na enige stilte vervolgt hij: 'Als je vijf jaar lang alles achter elkaar wint, verander je als speler. Dat is volgens mij onvermijdelijk. Sommige jongens zie je ook veranderen. Die zijn in het begin nog stil en vinden het leuk als de pers voor ze komt, maar vervolgens willen ze na vijf jaar niet meer met de pers praten. Ook dat gebeurt bij Ajax.' Artistieke oplossing Witschge heeft weieens de neiging om in het veld voor een artistieke oplossing te kiezen. Een balletje achter het standbeen doorpassen, een plotselinge hakbal, of de bal negen keer hooghouden tegen aartsrivaal Feyenoord. Witschge hierover: 'Geloof me, ik doe dat alleen maar voor het publiek. De toeschouwers vinden dat leuk om te zien. Ik ben ook een entertainer. Als het lekker loopt in het veld, ga je dergelijke acties vanzelf maken. Ik geniet ervan als het balletje zo lekker loopt dat de tegenstander er niet aan komt. Een heerlijk gevoel. Die actie tegen Feyenoord had niets met arrogantie te maken. Dat is intuïtie. Ik kreeg die bal rottig mee, nam hem op m'n dijbeen en toen liep ik gewoon een tijdje door. Ik had bij wijze van spreken ook tot achter het doel verder kunnen lopen, maar besloot op een zeker moment toch maar te stoppen. Die dingen gebeuren gewoon en ik wilde de tegenstander daar heus niet mee voor schut zetten.' Is het vernietigen van de tegenstander leuker dan gewoon winnen? Witschge glimt en zegt: 'Ik ben daar heel eerlijk in: als wij iemand volledig van de mat spelen, is dat het lekkerste gevoel dat er is. Als ik daar zelf ook nog wat mooie dingen aan kan toevoegen, ben ik heel tevreden.' Sportieve arrogantie Het wordt tijd om iemand aan het woord te laten die niet aan Ajax is verbonden. De Chileense Nederlander Pedro Luis Salazar AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 89