bluf bravoure en branie in negatieve zin kunnen vertalen naar arrogantie. Denk je datAjax eigenlijk ooit van dat imago af zal komen? Blind: 'Nee, dat denk ik niet. Dat hoort er nu eenmaal bij als je een kopstuk bent. Of je nu Barcelona, Real Madrid, AC Milan of Ajax bent, sommige mensen zullen altijd tegen je aan blijven schoppen. Ze kunnen je bijvoorbeeld arrogant noemen, maar er is eigenlijk nog een betiteling waar ik altijd raar tegenaan heb gekeken: Lucky Ajax. Als wij in de laatste minuut scoren, worden we altijd Lucky Ajax genoemd. Diezelfde mensen vergeten vaak dat we in zo'n wedstrijd tien kansen hebben gemist en negentig minuten lang hebben aangevallen. Natuurlijk hebben wij weieens geluk, maar de term Lucky Ajax vind ik volledig misplaatst. Absolute onzin. Ik vind juist dat het ons de laatste jaren vaak heeft tegengezeten, dat we het onnodig weggaven.' Amsterdamse cultuur Blind groeide op Zeeland, waar een andere cultuur bestaat dan in Amsterdam. Ook bij Sparta was de sfeer anders dan bij Ajax. Toch speelt hij al sinds 1986 bij Ajax. Vindt hij dat Ajax en de Amsterdamse cultuur bij hem passen? Blind: 'Nee, maar ik heb er ook geen moeite mee. Je moet ermee leren omgaan en niet alles gaan uitdiepen. Hier worden de dingen weieens wat sneller gezegd of hier en daar wat aangedikt. Het is hier heel open, rechtstreeks'en eerlijk. Ik heb me inmiddels ook wel aangepast. Bij alles wat ik zeg, probeer ik dat altijd aan de hand van voorbeelden te motiveren en aan te geven waarom iets volgens mij zo is. Als Foto: Louis van de Vuurst Danny Blind: 'Wat is eigenlijk de exacte definitie van arrogant?' Cruijff zegt: "Je bent de beste, je moet dat uitstralen en daar moet je ook naar handelen," is dat niet eenvoudig uit te leggen aan anderen. Maar ik vind het wel een reëel beeld. Als je de beste voetballers van Nederland hebt, vind ik het normaal om dat ook als uitgangspositie te gebruiken. Aan de hand daarvan bepalen wij welk voetbal we gaan spelen.' Dominante trainers als Van Gaal, Michels en Cruijff werkten lange tijd bij Ajax. Zij zouden, vindt ook Blind, het imago van Ajax als hautaine club weieens gevoed kunnen hebben. Toen Ajax in 1995 wereldkampioen werd, hitste Van Gaal een grote menigte op met de woorden: 'We zijn de besten van Amsterdam, wij zijn de besten van Nederland, wij zijn de besten van Europa en nu zijn we ook de besten van de wereld!' Blind hierover: 'Ik onderscheid voor mezelf twee dingen: allereerst wij als elftal en daarnaast de gehele club Ajax als instituut. Iedereen, van de voorzitter tot de terreinknecht en de kantinejuffrouw, zal een keer geïnterviewd worden. Soms is dat goed, soms is dat misplaatst. Zelf houd ik me meer met de zaken rond het elftal zelf bezig. Uiteraard weet ik dat Van Gaal dat geroepen heeft. Maar ja, je bent in een bepaalde roes en dan flap je zoiets eruit. Natuurlijk zal hij dat achteraf betreurd hebben, nadat de gehele pers over hem heen was gevallen. Aan de andere kant: als er niet over geschreven was, was niemand er waarschijnlijk zo over gevallen.' Kan Blind zich vinden in de stelling dat een Ajax-supporter pas tevreden is als de tegenstander wordt vernietigd? Hij zegt: 'Ik ga ervan uit dat geen enkel mens erop uit is om iemand te vernederen en ik heb zo'n gedachte nooit binnen onze spelersgroep gevoeld. Ik kan me wel voorstellen dat onze supporters soms ontevreden met ons spel zijn. Ze worden ook regelmatig verwend, als we bijvoorbeeld een paar keer achter elkaar met 4-0 of 5-0 winnen. Als het dan vervolgens een keer 1-0 wordt, ga ik er niet van uit dat onze supporters teleurgesteld zijn omdat de tegenstander niet is vernederd. Zo'n houding zou ik teleurstellend vinden. In het seizoen 1996- 1997 liep het een stuk minder bij ons. Ik vond niet dat we daardoor een negatieve pers kregen. De mensen die wel negatief AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998 87

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 87