het onderwerp, maar reageert toch fel wanneer zijn club het stempel hooghartig of arrogant wordt opgelegd. Blind: 'Als mensen dat zo zeggen, begrijp ik dat niet. Zij zullen eerst met voorbeelden moeten komen, want anders kan ik er echt niets mee. Wat is eigenlijk de exacte definitie Foto: Louis van de Vuurst van arrogant of arrogantie?' De dikke Van Dale biedt uitkomst. Arrogant betekent: aanmatigend, verwaand, laatdunkend, hooghartig. Het woordenboek geeft twee voorbeelden: 1. Een arrogante blik, houding. 2. Wat ben je toch een arrogante klootzak, zei ze. Blind vindt de betekenis van het woord niet veel duidelijker geworden. Als ik ter verduidelijking de beruchte opmerking van Michael van Praag in Voetbal International (Ajax verdient het predikaat 'Koninklijk') en de inmiddels legendarisch geworden actie van Witschge tegen Feyenoord als mogelijke voorbeelden aanvoer, reageert Blind opnieuw fel: 'Wat dat eerste betreft kan ik kort zijn: ik weet niet waaraan iemand moet voldoen om Koninklijk te worden, welke criteria daaraan verbonden zijn. Bovendien moet je het ook nog willen. Wat Witschge betreft kan ik dit zeggen: ik heb me toen vreselijk gestoord aan al die meningen van mensen die daar zo nodig iets over moesten zeggen. Dat is gewoon iets wat spontaan in een wedstrijd bij die jongen opkomt. Waarom? Omdat de bal bij de aanname iets opspringt. Neemt-ie hem goed aan, dan ligt die bal meteen op de grond en doet hij het niet. Hij wipte hem niet op, zoals Gerrie Mühren destijds in Madrid deed.' Vond je dat wel arrogant? Blind: 'Ik neem dat woord echt niet in mijn mond. Hij deed het wel bewust. Iedereen vond dat prachtig. Witschges actie werd uit nood geboren. Dat zou dan opeens hooghartig en verwaand zijn. Naderhand hoorde ik een oud-speler van de tegenpartij zeggen dat zoiets bij hem nooit gebeurd zou zijn. Dan denk ik bij mezelf: houd toch alsjeblieft op zeg! In die beschrijving van het woord arrogant staat iets als laatdunkend. Als ik zelf ergens een hekel aan heb, is het laatdunkendheid. Ik vind dat wij nooit laatdunkend zijn over een tegenstander. Wij benaderen de tegenstander altijd met respect. Als je suprematie uitstraalt, wil dat nog niet zeggen dat je arrogant bent. Die twee dingen worden vaak door elkaar gehaald. Dat heeft niets te maken met hetgeen wij op dat moment aan het doen zijn.' Blind heeft het liever over superioriteit, maar ook de termen bluf en bravoure vindt hij bij Ajax passen. 'Ik vind dat je zeker wat bluf mag hebben. Met termen als bluf, bravoure of branie heb ik geen moeite. Maar je moet het wel op een juiste manier uitstralen. Het mag geen middel worden om de tegenstander te krenken.' Desalniettemin zouden mensen de termen AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 85