Komt Ajax ooit van zijn imago Ajax werd vorig seizoen voor de 27ste keer kampioen van Nederland. Het gebeurde met een suprematie die de echte Ajax supporter zo graag ziet. Dezelfde suprematie wordt door de tegenstanders van Ajax vaak als arrogant uitgelegd. Hoe zit het eigenlijk met het imago van Ajax? Is Ajax echt zo arrogant, of is er slechts sprake van gezonde bluf en bravoure? Ajax Magazine toetste de mening van enkele kenners van de club. P£ R0NPV1UA<3 door Jeroen van den Berg Het blijkt een gevoelig onderwerp, Ajax en de vermeende arrogantie. Vertegenwoordigers en aanhangers van andere clubs spreken er soms schande van, noemen de zelfverheerlijking van Ajacieden zelfs walgelijk. Wat dichter bij huis wordt heel anders gedacht. Dat Ajax kampioen wordt is normaal, vindt de trouwe aanhang. Het is alleen de vraag hoe gSj||w Ajax kampioen van Nederland wordt. Een echte Ajax-supporter lijkt pas tevreden wanneer er met minimaal vijf doelpunten verschil gewonnen wordt. Winst alleen vindt de Ajax-supporter niet voldoende, winst is vanzelfsprekend. Het moet ruim gebeuren, of met schitterend voetbal. En liefst allebei. Het siert Ajax dat oogstrelend voetbal altijd een uitgangspunt is geweest. Het streven naar perfectie op technisch gebied kan echter tot afgunst leiden. Zelfs binnen de eigen gelederen is waakzaamheid geboden. Zo zei Wim Kieft ooit dat Ajacieden enge trekjes kunnen krijgen wanneer ze zich onaantastbaar achten. 'Dat gepraal met het stadion, het openlijk zeggen dat je de beste bent, dat het tijd wordt dat Ajax "Koninklijk" wordt genoemd. Ze wanen zich onaantastbaar, dus beginnen ze door te slaan,' aldus Wim Kieft in Vrij Nederland van 3 september 1994. Recenter is de stelling die J.P.M. Suijs verdedigde aan de Katholieke Universiteit Brabant: 'Mensen hebben de neiging zich arroganter te gaan gedragen naarmate hun affiniteit met de voetbalclub Ajax toeneemt.' Aldus drong Ajax' imago door tot de wetenschap, al is het dan in de vorm van een ludieke laatste stelling van een vermoedelijke PSV- aanhanger. Het zijn slechts twee voorbeelden. Wie de vorige jaargang van Ajax Magazine er nog eens op naslaat, zal uit de monden van de cabaretiers Theo Maassen (nummer 4) en Gerard Cox (nummer 6) woorden van ongeveer dezelfde strekking opgetekend zien. Ook Morten Olsen liet zich in Richard Witschge weet zich matchwinnaar als hij Ajax vlak voor tijd op een 1-0 voorsprong gebracht heeft tegen De Graafschap (november 1997). nummer 8 over het onderwerp uit, naar aanleiding van een stuk in het Algemeen Dagblad waarin Ajax wederom als arrogant werd omschreven. Wat vinden Ajacieden zelf van hun imago? Aanvoerder Danny Blind staat aanvankelijk een beetje sceptisch tegenover 84 AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 84