mogen als liefhebbers voetballen Ajacieden Vorig jaar begon Morten Olsen aan een lastige klus. Ajax had een seizoen eerder voor Amsterdamse begrippen matig gepresteerd. Er kwamen tien nieuwe spelers en de Deense recordinternational startte een renovatie die volgens verwachting enige tijd zou vergen. Dat de dubbel gewonnen werd, met enorme overmacht bovendien, mag een klein wonder genoemd worden. Dit jaar verheugde Olsen zich op de uitbouw van het succes. De ambitie was ongeremd. Tot De Boer/De Boer. Tijdens het trainingskamp in Denemarken wordt Olsen omgeven door bekende en aangename omstandigheden. Er wordt fjgelogeerd in het hotel waar de trainer als Ivoetballer jarenlang tijdens de ÉfeqÉ>ereiding op interlands verbleef. Olsen: 'Ik vond het tijd dat Ajax zich aan Denemarken toonde. De Deense invloed is er al lang, maar nog nooit bezocht Ajax het land in de voorbereiding. De sfeer is hier lekker.' De aandacht van journalisten en publiek is zeer gering. Waar het in het eerste en Nederlandse deel van de voorbereiding nog een heksenketel was, moet de rust nu weldadig zijn. Er staat een handvol mensen te kijken naar de verrichtingen op het trainingsveld. Wamberto, de zojuist ingevlogen Braziliaanse aanwinst, doet mee DE VISIE VAN MORTEN OLSEN door Raymond Bouwman foto's Louis van de Vuurst of hij nooit anders gedaan heeft. Kinkladze heeft een dag eerder, in het duel met FC Kopenhagen, niet alleen met een irritant gemakkelijke stift gescoord, maar ook nog een solo laten zien die vijf Deense spelers in een chronische identiteitscrisis heeft gestort. Gronkjaer begint fit te raken. Litmanen demonstreert op het trainingsveld balbehandelingen die stuk voor stuk oproepen tot gedichten over fjorden vol rimpelloze schoonheid. Arveladze scoort. Olsens gezicht staat niettemin stram. De trainer maakt een gespannen indruk. Het lijkt niet alleen concentratie en gedrevenheid. Iedereen die het woord psychologie kan spellen, weet dat de zorgen de eeneiige linksback/rechtshalf betreffen. Het is wachten op de arbitragezaak. De naam De Boer valt opvallend weinig. En dan is Olsen nog niet eens in tweevoud beschuldigd van het decimeren van het voetbalgeluk. Maar Olsen geeft toe dat de voorbereiding door de kwestie is aangetast. Olsen: 'Het post-Bosman-tijdperk heeft voor de clubs een harder regime gebracht. Iets opbouwen is in de top heel, heel moeilijk geworden. Door de commercie is bovendien het geduld teruggedrongen. De druk is steeds groter geworden. Dat is het AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998 7

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 7