Toen heb ik een agent in de arm genomen, die me veel werk uit handen heeft genomen. Ik heb nog wel met een aantal andere clubs gesproken, maar ik heb geen moment hoeven twijfelen toen Ajax kwam. Ik beschouw het als een van de beste clubs in Europa, waar het voor talenten heel goed is om zich te ontwikkelen en waar je ook daadwerkelijk een kans krijgt om te spelen. Italië en Spanje waren sowieso voor mij geen optie. Daar is het allemaal veel te Jesper Gronkjaer, met Ajax terug op Deense bodem. hectisch, dat is niks voor mij. Engeland is misschien wat voor later, dat trekt me wat meer dan voetballen in Zuid-Europa.' Een paar goede gesprekken met Morten Olsen trokken het talent uiteindelijk over de streep en dus is Gronkjaer na illustere voorgangers als Arnesen, Laudrup, Ziegler en Lerby de twaalfde Deen die het magische rood-en-wit om de schouders kreeg gehangen. Met bovendien een landgenoot als grote roerganger. De Deense jeugdinternational zegt er baat bij te hebben dat de aanwijzingen vooralsnog in het Deens gaan, hoewel dat niet lang zal duren. 'Ik hoop toch binnen een jaar Nederlands te kunnen spreken, zoiets is een Deen aan zijn stand verplicht, zeker als ik de anderen hier hoor. Maar het Ajax- systeem is moeilijk, voor een nieuweling is het heel erg wennen en juist dan is het gemakkelijk om details in je moedertaal uitgelegd te krijgen. Een ander voordeel is het grote aantal nationaliteiten dat bij Ajax rondloopt. Overal op de wereld, behalve in Frankrijk volgens mij, wordt Engels gesproken en de voetbaltaal is toch internationaal dus dat gaat over het algemeen prima.' Wetten Voor Jesper Gronkjaer is Olsen 'gewoon' een trainer en niet zozeer de grootheid die hij in Denemarken is. Voor hem geen posters aan de wand van voetbalsterren of beroemde clubs. Ook als klein jongetje was de slaapkamer in het ouderlijk huis geen hok vol voetbalvanen, -posters en -schoenen. 'Ik ben dan ook opgegroeid in een gezin waar voetbal zeker geen belangrijke plaats in nam. Integendeel. Ik heb het talent zeker niet van mijn ouders meegekregen. Absoluut niet. Hoewel ik toch wel zeker weet dat het mijn echte ouders zijn, haha! Mijn vader heeft ergens laag bij de amateurs gespeeld en mijn moeder heeft eigenlijk heel erg weinig gesport in haar leven. Ik heb nog wel een jonger zusje, dat heel fanatiek handbal speelt, en dat is het. Ik heb vroeger geleerd dat er meer is dan alleen voetbal. Een andere wijze les van mijn ouders was dat er niet opeens veel verandert wanneer je veel geld verdient. Dat is wel het laatste waar je mee moet pronken. Hoed je voor misplaatste arrogantie vanwege je financiële status. Door dat soort wettenof regels, die ik heb meegekregen bij mijn opvoeding, heb ik geleerd ook over andere dingen te spreken en te praten. Mijn ouders beseften op een gegeven moment heus wel dat ik wellicht een keer naar het buitenland zou vertrekken om daar mijn brood te verdienen als voetballer. Ze hebben me daarbij AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998 51

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 51