eigen wetten Jesper Gr Voor Jesper Gronkjaer is 1998 nu al een jaar van uitersten. Nog maar nauwelijks gezegend met de titel 'grootste talent van Denemarken' tekende de blonde Deen op 30 september 1997 een contract dat hem voor vijfjaar Ajacied maakte. Vervolgens was er tegenslag in de vorm van de geringe prestaties van zijn vorige club Aalborg, waarna dan eindelijk de entree bij Ajax volgde. De voorbereiding verliep goed, totdat een opspelende meniscus in de rechterknie roet in het eten gooide. Na de geslaagde kijkoperatie volgde de even sobere als vervelende mededeling van de heren medici: zes weken herstel. En dus moet Amsterdam nog even wachten op het officiële debuut van een jonge aanvaller, voor wie er meer is dan voetbal alleen. door Erik van Leeuwen foto's Louis van de Vuurst De laatste vrijdag van september 1997 was een mooie dag voor Jesper Gronkjaer. De in Groenland geboren aanvaller tekende op die dag zijn contract voor Ajax. De handtekening werd met champagne bezegeld, Gronkjaer mocht zich Ajacied noemen. 'Deens supertalent voor Ajax' schreven de kranten de volgende dag. Afkomstig van Aalborg, waar Gronkjaer sinds zijn zeventiende betaald voetbal bedreef. 'In totaal heb ik viereneenhalf jaar bij Aalborg gespeeld, waarvan anderhalf jaar in het team onder 18 jaar. In de herfst van '95 ben ik overgeheveld naar het eerste elftal. Daar was ik echt heel erg blij mee. Aalborg was net kampioen geworden en stond op het punt om kwalificatiewedstrijden voor de Champions League te gaan spelen.' Gronkjaer maakte op zijn zeventiende zijn debuut in de Champions League, waarin Aabzoals de club genoemd wordt, tegen Dinamo Kiev uitkwam. De Denen verloren beide duels, maar voor Gronkjaer en zijn collega's was het niettemin een geweldig avontuur. 'Ik was toen pas zeventien jaar oud en veel van mijn ploeggenoten waren niet eens full-prof. Een heel contrast met al die rijke clubs die meedoen aan de Champions League. Daarnaast moesten we ook nog eens veel competitie- en bekerwedstrijden spelen. Al met al was het eigenlijk veel te druk in die tijd. Het vloog voorbij zonder dat ik kon beseffen hoe <iaer bijzonder het eigenlijk was. Toen alles achter de rug was, vroeg ik me af wat er allemaal gebeurd was de afgelopen maanden. Het was te vol en te veel om er echt van te genieten.' Student Gronkjaer was in die tijd full-time student, op een school die hem later toegang zou kunnen verlenen tot het wetenschappelijk onderwijs. Dankzij een regeling van de Deense overheid kunnen jonge topsporters 48 AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 48