ander sterk punt is zijn samenspel met Shota. Kinkladze speelt met Shota even goed als Shota met zijn tweelingbroer Archil. Het is echt ongelooflijk hoe die twee elkaar aanvoelen. Zijn zwakke punten? Net als iedere speler schuilt in zijn kracht ook zijn zwakte. Het belangrijkst is dat hij eindelijk bij een club speelt waar zijn spel tot zijn recht kan komen.' Omhelzing De voetbalbeleving in Georgië doet niet onder voor die in andere voetbalmaffe landen. Het wereldkampioenschap voetbal heeft een enorme invloed op het openbare leven. Een manager vertelt dat hij al zijn vergaderingen heeft uitgesteld tot na de finale omdat niemand zijn hoofd bij het besprokene kan houden. Georgiërs kijken allemaal Eurosport en kennen de Europese competities en spelers. Door de Georgische inbreng in het Nederlandse voetbal en vooral bij Ajax is het Nederlands elftal bij velen favoriet. Eén man is al langer dermate onder de indruk van het Nederlandse voetbal dat toen hij zijn vrouw leerde kennen, hij haar een koosnaampje gaf: Marco. Naar Marco van Basten. Ze zijn al zeven jaar getrouwd maar iedereen noemt haar nog steeds Marco. De voetballiefde brengt de voetballers zowel voordelen als nadelen. Verkeersagenten zullen eventueel strafbaar rijgedrag van Arveladze of Kinkladze wat gemakkelijker over het hoofd zien. De andere kant is dat de liefde soms niet te stuiten is. Georgiërs zijn hartelijke en emotionele mensen en hebben geen last van de Noord-Europese angst voor lijfelijk contact. Mannen omarmen en zoenen elkaar bij iedere begroeting. We slaan gade hoe Archil Arveladze ondanks zijn verweer dat hij toch echt weg moet, minutenlang verdwijnt in de omhelzing van een van adoratie overlopende oudere parkeerwacht. Heel Georgië verwacht wonderen van Kinkladze en de Arveladzes. Want wat zou het mooi zijn als het nationale team zich kon kwalificeren voor het Europees kampioenschap van 2000 in Nederland en België. Kinkladze zegt: 'We zitten in een sterke groep met Griekenland en Noorwegen. Maar de beste nummers twee gaan ook door. Dat moet dus wel Kinkladze met jeugdvriend Shota in het stadion van Dinamo waar ze samen groot werden. Links de goal waarin Shota voor het eerst scoorde. Kinkladze gaf de pass. haalbaar zijn. Onze meeste internationals spelen in het buitenland. Het wordt wel eens tijd erbij te zijn.' Anderen stellen dat Georgië eigenlijk een topcoach nodig heeft, bij voorkeur uit West-Europa, die van de sterke individuele spelers een echt collectief kan maken. Tegen sterke teams speelt Georgië goed. In de aanloop naar het WK van deze zomer hield het Italië twee maal op een gelijkspel, en er had zelfs meer ingezeten. Onder meer door verlies van Polen in de uitwedstrijd werd echter de kwalificatie gemist. Zaza Bokeria stelt het als volgt: 'Georgië maakt een goede kans voor Euro 2000 als Kinkladze slaagt bij Ajax. Als ik zie hoeveel beter Shota in een jaar is geworden, dan ben ik ben zeer benieuwd wat er met Gio in Amsterdam zal gebeuren.' Met dank aan: Sheraton Palace Hotel, Tbilisi en Georgian Wines Spirits, Tbilisi. AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 28