een jeugdteam van Dinamo. Na een jaar (seizoen 1991-1992) uitgeleend te zijn aan de Duitse club Saarbrücken trok de jonge Kinkladze in 1993 voor het eerst de aandacht van de internationale scouts. In 1994 was hij op proef bij achtereenvolgens Atletico Madrid en - op voorspraak van Diego Maradona - bij Boca Juniors. Datzelfde jaar maakte het Georgische elftal naam in de kwalificatie voor het Europees kampioenschap. Georgië won thuis met 5- 0 van Wales. Uit op Cardiff Arms Park scoorde Kinkladze met een prachtige lob over doelman Southhall. Talloze clubs stonden nu in de rij voor de 'Rivera van de Zwarte Zee', zoals de scouts van AC Milan hem betitelden. Op grond van langere contacten wist Manchester City hem in de zomer van 1995 te contracteren. In zijn eerste seizoen 1995-1996 werd hij al snel de lieveling van het Engelse publiek met zijn fijne techniek en balbehandeling. De fans doopten hem 'King Kladze' en zelfs 'King Kinky'. Ondanks de inbreng van Kinkladze degradeerde Machester City naar de eerste divisie. In 1996-1997 speelde Kinkladze negenendertig wedstrijden, waarin hij twaalf keer scoorde. Afgelopen jaar werd hij nog achtentwintig maal opgesteld, maar vanwege een verslechterde verhouding met zijn coach begon hij vaak op de bank. 'Clubs als Manchester United en Liverpool spelen eigenlijk niet anders dan Ajax, aanvallen door de combinatie,' zegt Gio over het Engelse voetbal. 'Maar bij kleinere clubs als Manchester City hanteert men toch vaak de lange bal, vooral in uitwedstrijden. Dat is niet zo mijn spel.' Geen wonder dat Kinkladze enorm veel zin heeft om bij Ajax te spelen: 'Ajax speelt mijn soort voetbal. Daar heb ik altijd bij willen horen. Dit moet echt gaan werken. No problem Wij proberen hem schrik aan te jagen met het Hollandse klimaat en de gruwelijk zware trainingen van Bobby Haarms. Kinkladze glimlacht en zegt opnieuw: 'No problemWij vragen of het verhaal waar is (gehoord in Tbilisi) dat hij uit principe geen televisie-interviews geeft. Weer de stille glimlach: 'Ach, dat is natuurlijk niet waar. Alleen willen ze hier juist alles van je weten als je verloren hebt. Daar heb ik nooit zo'n zin in. Ik houd niet van Op het verjaardagsfeest van Dima, de zwager van Shota. verliezen. Het is veel prettiger praten als je wint.' Kinkladze heeft behalve de Arena nog niet zoveel gezien van Nederland. De eerste tijd zal hij bij Shota Arveladze intrekken. En als hij wat ingeburgerd is, wil hij graag zijn ouders en zijn zusje Nederland laten bezoeken. Gio is ongetrouwd, hetgeen tot permanente onrust leidt bij de vrouwelijke bevolking van Tbilisi. Een winkelmeisje valt bijkans flauw als we Zijn Naam noemen. Iedereen in Tiblisi kent de auto's van 's lands voetballers. En van alle voetballers heeft Kinkladze de allermooiste auto. Gio rijdt een diepgroene Jaguar XK8 Convertable. Speciaal voor de vakantie heeft hij de auto uit Engeland overgevlogen en hem zelfs iets hoger laten afstellen voor de pokdalige wegen van Tbilisi. De verschijning van Kinkladze zorgt onveranderlijk voor veel opwinding. Starende meisjesogen volgen de glanzende Jaguar met zijn mysterieuze AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 25