buitengewoon trots op hun rijke verleden. Dit wetende zal het niemand verbazen dat Kinkladze naast voetbal één andere grote belangstelling heeft: geschiedenis. Tbilisi is een mooie stad met groene boulevards. In de middeleeuwse binnenstad met zijn steile keistraatjes, beschaduwde pleintjes waar kinderen voetballen, paleizen en kerken woont een mix van allerlei volken en religies, een beetje zoals in Amsterdam. 'Hier spreekt men zeventig talen door elkaar,' zegt Shota. Typerend voor oud-Georgische huizen zijn de vaak fraai bewerkte houten balkons op de eerste verdieping en de grote binnenplaatsen waar de bewoners aan de auto sleutelen, groentetuintjes hebben en ook weer de kinderen voetballen. In de buitenwijken overheerst een Bijlmer achtige architectuur. Veel grauw beton. 'Dat bouwden de Russen hier,' zegt Shota. 'Het ziet er niet uit, maar van binnen zijn Na de training. Het trainingscomplex van FC Dinamo Tbilisi in de wijk Digomi. Terwijl de jongens trainen, wast een terrein verzorger de auto's van Giorgi Kinkladze (links) en Shota Arveladze. de huizen Georgisch.' En als je eenmaal de donkere portalen en de griezelige liften achter je hebt gelaten, betreed je doorgaans prachtige appartementen. Iedere Georgiër lijkt behalve antiek en kunst een piano in huis te hebben. Het land doet denken aan zowel Zwitserland als Noord-Italië met zijn groene bergen en vele monumenten. Maar verder gaat iedere vergelijking mank. Vanuit Tbilisi is het twee uur rijden naar de bergen waar je tot in mei kan skiëen en op vijf uur rijdens ligt de subtropische kust van de Zwarte Zee. De grond is vruchtbaar. Alles groeit er schijnbaar vanzelf. Behalve om zijn vruchten, noten, Borjomi- mineraalwater en thee is het land beroemd om zijn druiven. Georgië produceerde vanouds de wijnen voor de Russische tsaren. Nu verdringen Westerse investeerders zich op de Georgische wijnmarkt. Een Nederlandse importeur heeft al een belang verworven in één van de grootste wijnproducenten. Het toerisme zoals wij dat kennen, staat er nog in de kinderschoenen. Georgië is hard bezig te herstellen van tachtig jaar Sovjet-bewind en de eerste onafhankelijke jaren van burgeroorlog en economische stagnatie. In Georgië wonen zo'n vijfeneenhalf miljoen mensen, van wie anderhalf miljoen in Tbilisi. Rivera van de Zwarte Zee Vader Kinkladze is voetbaltrainer en bracht zijn zoon al op achtjarige leeftijd onder bij AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 23