een steeds grotere verwijdering zien. Er gebeuren dingen in het voetbal, de voorbeelden weet iedereen, die door niemand meer worden begrepen. Ook niet door mij. Misschien dat ik met Ajax ook maar eens naar de fabriek moet. Zeker de jonge jongens die uit de opleiding komen, leven al van jongs af aan in een wereld die met het echte leven, om het zo maar te noemen, niets te maken heeft. Ze kunnen er niets aan doen, want ze zetten alles op alles om profvoetballer te worden. En ook in die opleiding wordt al veel van ze gevraagd. Maar het zou in ieder geval goed zijn om te weten wat voor mensen er eigenlijk op de tribune zitten, die voor je juichen en klappen en die je gelukkig kunt maken door mooie dingen te laten zien en te winnen. Betaald voetbal is er bij de gratie van de identificatie. Dat besef is niet meer overal aanwezig.' De vraagtekens Olsen wordt nooit vrolijker als hij het over ethiek en moraal heeft. Hij kan vrolijks in het voetbal vinden, noch in de maatschappij. De verloedering neemt hij overal waar. Voor zichzelf probeert hij zijn hoge normen onverminderd waar te maken. Er werd gedacht dat Olsens mildheid ten opzichte van de broers De Boer aan louter strategische motieven was ontsproten. Hun kritiek op zijn functioneren moet hem hebben geraakt, maar Olsen zal zijn ziel nooit blootgeven, gehard als hij is in het voetbal- en het persoonlijke leven. Of er sprake is van een teleurstelling zal niet uit zijn mond kunnen worden opgetekend. Hij heeft het nog altijd liever over de voetbalkwaliteiten van de ongedachte enfants terribles. Olsen: 'Alle drie Ajacieden in Oranje hebben op het WK getoond dat ze van wereldklasse zijn. Wij wisten dat al langer natuurlijk, maar nu heeft de hele wereld het kunnen zien. Het zijn uitzonderlijke spelers, met verschrikkelijk veel ambitie. Kijk maar naar de tranen van Van der Sar. Het verbaasde mensen dat hij zo kon reageren. Mij verbaasde het niet. Ik ken zijn mentaliteit. Zoals ik ook de instelling van Frank en Ronald ken. Wat er daarna ook gebeurd is met die twee, doet niets af aan mijn oordeel over hun kwaliteiten. Het is voor iedereen duidelijk waarom Ajax ze wilde behouden. Dat hoef je verder aan niemand uit te leggen. De ambitie die je aan het begin van een seizoen mag hebben, hangt af van de spelers die je tot je beschikking hebt. Ook daarom was het jammer dat er pas zo laat duidelijkheid kwam over de situatie. Er waren te veel vraagtekens. Dat was lastig werken. Maar je kunt niet in de stoel gaan zitten wenen. Je moet verder en dat heb ik, en dat heeft de ploeg met honderd procent inzet gedaan. Je wordt als trainer ook betaald om juist deze problemen op te lossen, hoe onverwacht het ook is. Ik ben ook niet de enige trainer in Nederland die met deze problemen is geconfronteerd. Over de krachtsverhoudingen valt dus voor aanvang van het seizoen bijna niets te zeggen. Dat maakt het nog spannender dan het al was, maar het is een extra spanning waar volgens mij niemand op zat te wachten.' AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 16