Frankrijk wereldkampioen mocht worden als tegenprestatie voor het niet naar huis sturen van de Brazilianen. De wielerwereld wees naar de voetbalwereld. Waarom daar geen heksenjacht? En inderdaad, is het niet wonderlijk dat er sinds Maradona en een andere incidentele Argentijn nooit meer iemand is betrapt op het snuiven van een lijntje? Olsen: 'Het is jammer van zo'n prachtig evenement als de Tour. De geruchten bleken waarheid. Ik heb zeventien jaar in België gewoond, een land van wielrenners. In al die jaren zijn er geruchten geweest en kwam er zo nu en dan een kwestie aan het licht. Of die middelen nu gezond zijn of ongezond, daar heb ik geen verstand van. Feit is dat het op deze manier geen eerlijk spel is. Maar ik denk niet dat je moet vergeten dat het hoe dan ook topatleten zijn. Ik heb nog altijd grote bewondering voor hun prestaties. Zelf heb ik ook wel eens op een fiets gezeten. Zo hard tegen een berg oprijden, dat houd ik nog altijd voor onmogelijk. En die gasten doen dat wel. Maar doping moet worden bestreden.' Komt het in het voetbal veel voor? Olsen: 'Minder denk ik. Het heeft ook minder zin. Maar natuurlijk komt het voor. Zoals een vrachtwagenchauffeur ook iets slikt om op tijd zijn goederen te kunnen afleveren. Het gebeurt in de hele maatschappij, dus ook in het voetbal. Maar ik zie zelf het nut niet in van doping. Voetbal is niet alleen een duursport, maar ook een denksport.' Er zijn toch ook geestverruimende middelen?! Olsen: 'Ja, dat is waar. Maar gaan die niet ten koste van het uithoudingsvermogen? Gelukkig heb ik er totaal geen verstand van.' De vervreemding In de wielrennerij wordt de identificatie van het publiek met sporters moeilijker als die zich van middelen bedienen die het menselijke vermogen niet meer op het ware niveau laten zien. Aan de andere kant leidt de steeds groter wordende aandacht, via de commercie, tot dit soort praktijken. De maatschappij eist prestaties die steeds moeilijker zonder de middelen kunnen worden geleverd die dezelfde maatschappij criminaliseert. Het voetbal wordt steeds populairder, maar tegelijkertijd is ook die sport zich in toenemende mate van het publiek aan het vervreemden. Een kwestie als van Frank en Ronald de Boer is voor de Ajax-supporter - oude stijl - niet meer te bevatten. Het is een tendens die Olsen niet wenst te accepteren. Maar hoe kan het tij nog worden gekeerd? Olsen: 'Ik heb er bewust voor gekozen om in Denemarken met de spelers in een klein hotel te gaan, waar zich ook nog andere gasten bevonden. De spelers voelden zich er niet als in een gevangenis. Ik vind dat voetballers over het algemeen te zeer zijn afgeschermd van het gewone leven en van gewone mensen. Sommige jonge jongens hebben het probleem dat ze nooit in de normale maatschappij hebben gewerkt. Het is niet verwijtbaar, maar door de omstandigheden gedwongen. Toen ik bij l.FC Köln werkte, heb ik de hele ploeg om die reden wel eens meegenomen naar een autofabriek. Daar konden ze zien welk voorrecht ze hadden voetballer te zijn. Anders hadden ze misschien ook aan die lopende band gestaan. In godsnaam, besef wat voor leven je hebt. Je zag sommige jongens peinzen, anderen zeiden: "interessant, maar het is niet mijn probleem".' Worden het betere voetballers als ze beseffen hoe gelukkig ze moeten zijn? Olsen: 'Misschien. Het zou kunnen dat hun mentaliteit er beter door wordt. Anderhalf uur trainen, bezig zijn met je hobby, dat is toch een lekker leven. Nu zie je bij sommige clubs tijdens de training wel eens jongens van de klok naar de trainer kijken met zo'n blik van "wanneer is het nou gedaan?". Dat is voor mij onbegrijpelijk. En ook onaanvaardbaar. Niet dat voetbal alleen maar hemel is, want er is wel de constante druk, op het individu en op de ploeg, zeker bij een club als Ajax. Die druk kan ook zeer belastend zijn. Dat kan de arbeider achter de lopende band, die vijf dagen in de week acht uur lang telkens zeven schroeven draait in een auto die hij zelf nooit zal kunnen betalen, zich misschien weer niet realiseren. Het zou mooi zijn als de werelden elkaar meer zouden raken. De werkelijkheid laat echter UMBBO AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998 15

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 15