opeens niet meer moesten denken aan nog een jaar Ajax, nam niet weg dat de druk veel groter is dan een jaar geleden. Olsen: 'Ik houd juist altijd iedereen voor dat het verleden niet telt. Bij Ajax is het winnen van een prijs nooit een eind- maar een beginstation. Dat heb ik de jongens ook gezegd bij de eerste training. Iedereen heeft het succes kunnen vieren, maar nu begint de competitie weer op nul punten. Beter kunnen we niet presteren, of het moet zijn in Europees verband. Maar daarop moeten we ons niet blindstaren. Champions League spelen is pas mooi als het in eigen land ook goed gaat. Voor mij is het nu wel anders om aan het seizoen te beginnen. Nu ken ik de club van binnenuit. De meeste spelers ken ik inmiddels ook goed. En dat de WK- gangers nog niet terug waren, gaf de jonge en nieuwe spelers de kans om te laten zien wat ze in hun mars hebben. Er zijn altijd spelers die die kans grijpen en vanaf het begin gedreven aan het werk zijn. Daar kan ik van genieten. Op zulke momenten zie je ook wat je aan spelers hebt. In de voorbereiding gaan veel basiselementen nog verkeerd. De automatismen zijn er nog even niet. Maar je ziet wel mentaliteit, instelling, scherpte, fanatisme. Ik zie dat we in een jaar toch gegroeid zijn. De nieuwe spelers hebben inmiddels bevestigd dat het Ajax-spelers zijn. Het zijn stuk voor stuk voetballers die het Ajax-publiek graag ziet, maar die we niet alleen maar hebben gehaald omdat ze van die geinige dingen doen op het veld. Het zijn attractieve, maar ook effectieve spelers. Ze moeten passen bij de anderen. Maar voordat je weet of ze in staat zijn om in ons systeem te spelen, ben je minstens een paar maanden verder. De een pikt het eerder op dan de ander, dat hebben we ook vorig jaar gezien. Kofi Mensah en Richard Knopper zijn vanuit de opleiding aan de selectie toegevoegd en andere jonge spelers hebben ook al wat kansen gehad. Die kansen moeten ook als stimulans gelden voor de aanstormende jeugd. Die moet zien dat de afstand tussen Toekomst en Arena wel degelijk te overbruggen is.' Het oneindige geluk Olsen houdt van stevig aanpakken. Tijdens de trainingssessies eist hij van iedereen honderd procent inzet. Op enige vorm van verslapping hoeven de selectieleden niet te hopen. Olsen: 'We hebben hard getraind in de voorbereiding. Hoewel, ik vond het niet hard, maar de spelers waren moe. Het kan niet anders. Voor het voetbal dat wij willen spelen, hebben we een perfecte fysieke conditie nodig. Voorbereiding is slapen, eten, trainen. Meer niet. De vakantie is voorbij. Voordat we nu weer champagne kunnen drinken moeten we eerst weer heel veel arbeid leveren. Ik weet dat veel spelers een hekel hebben aan de eerste weken van de voorbereiding. Maar eerlijk gezegd begrijp ik dat niet. Zeker niet bij ons. Wij trainen toch bijna altijd met de bal. Ook als we bezig zijn de conditie op te bouwen. Vroeger werd je de eerste trainingen alleen maar een bos door gestuurd. Dat was alleen maar lopen. Inmiddels vinden we dat ouderwets. Bij Ajax doen we het alleen nog de eerste training in het seizoen, maar dat is vanwege de traditie. Bobby Haarms doet sinds jaar en dag de eerste training in het Amsterdamse bos. Dat moet je ook zo houden. Tradities zijn er niet voor niets. Maar verder is er bijna altijd een bal in het spel. Ik heb zelf altijd heel graag hard getraind. Ik vond het leuk, en het kon niet anders vanwege de ambitie waarmee ik aan ieder seizoen begon. Ik vond het leuk om alles uit mijn talent te halen. Ik vond dat ook altijd mijn plicht. En de Ajacieden hebben daarbij nog eens het oneindige geluk dat ze bij een club spelen waarbij je als liefhebber mag voetballen. Hier wordt de schoonheid niet verboden. Er is bijna geen tweede club waar je zo ongehinderd mag laten zien wat je allemaal kunt. Daarom moet het voor een voetballer een eer zijn om hier te voetballen. Gelukkig is het dat ook voor de meesten. Daarom heeft Ajax ook zo veel aantrekkingskracht op creatieve voetballers.' De Tour Olsen is niet alleen voetballiefhebber, hij houdt ook van andere sporten. Terwijl hij de selectie voorbereidde op het nieuwe voetbalseizoen, kwam het grote sportnieuws van de Tour de France, die hij jaarlijks volgt. Dit jaar werd het klassement ondergesneeuwd door EPO. Er schijnt uiteindelijk een Italiaan te hebben gewonnen. Hij was misschien de enige die het voorwiel niet tussen de tralies hoefde te zetten. In het land waar het wereldkampioenschap voetbal werd gehouden zonder een geval van doping, bestond het peloton dit jaar uit louter verdachten. Bij het WK ging een keer, althans in Nederland, het gerucht dat de Brazilianen waren betrapt. Het was een chauvinistisch gerucht, dat na de finale nog werd uitgebreid met de gedachte dat AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 13