komen. Olsen was abuis, overigens tot verbazing van het thuisfront. Oranje won zo vaak in de laatste minuut dat het bijna Duits aandeed. Olsen: 'Ik moet toegeven dat ik me vergist heb. Er was ook duidelijk de overtuiging dat het deze keer moest gebeuren. Het is een enorm goede generatie voetballers. Het hoogtepunt van hun vermogen was op dit WK. Ook daarom is het jammer dat het niet gelukt is. Ze verdienden het. Al was het maar vanwege al het moois dat de meesten in clubverband hebben laten zien. Nederland heeft het nisje in de voetbalwereld weten te vinden. Wij hebben onze eigen voetbalcultuur, waar de anderen allen op elkaar lijken. Je kunt ook in de uitschakeling geen argument vinden om het de volgende keer zelf ook behoudender aan te pakken. Op penalty's kun je ook verliezen als je met een super verdedigend concept het toernooi bent doorgekomen. Het is pech, meer niet. En daarom wordt er nu ook over de hele wereld zo over Nederland gesproken, en neemt men dit land opnieuw overal als voorbeeld. Ik kan alleen maar dromen van de resultaten van die navolging. En dan maar hopen dat een misstap of een mislukking niet direct doet terugverlangen naar de negatieve spelopvatting die al zo vaak succesvol is gebleken. Kijk naar Denemarken. De eerste drie wedstrijden waren niet om aan te zien. Toen zei ik: we worden waarschijnlijk hoe dan ook geen wereldkampioen. Laten we dan tenminste tonen wat we kunnen toevoegen aan dit wereldkampioenschap. Op een WK moet je het beste voetbal van de wereld zien. Sommige landen zijn tot niet veel in staat. Maar landen als Denemarken, Brazilië, Nederland en Frankrijk moeten de liefhebbers laten smullen. Na die drie eerste wedstrijden drong dat besef gelukkig door bij Denemarken. Daarna gingen we weer creatief voetballen en hadden we met iets minder pech in de halve finale tegen Nederland gestaan. Brazilië mocht niet klagen, net als tegen Nederland. Ik heb het gevoel twee keer te zijn verslagen door de Brazilianen.' Na de eerste drie Deense wedstrijden ging ook Laudrup weer normaal voetballen. Hij liet dingen zien waar de wereld vol bewondering over sprak. Naarmate het einde naderde voor de linkerspits, werd zijn beslissing om te stoppen voor de buitenwereld steeds onbegrijpelijker. Het moet voor Olsen ook pijnlijk geweest zijn om Laudrup zo onwaarschijnlijk goed te zien voetballen. Het was hem ondanks serieuze pogingen niet gelukt de oudste van de door hem begeerde broers te overreden toch nog een jaartje door te gaan. In plaats van twee, is er dit seizoen helemaal geen Laudrup bij Ajax te bewonderen. Olsen: 'Hij heeft laten zien waarom ik hoopte dat hij nog een jaar kon doorgaan. Hij was individueel sterk, maar hij liet jongere spelers ook beter voetballen. Dat deed hij bij Ajax ook. Daarom heb ik de vorig jaar geleidelijk opkomende kritiek op hem ook nooit begrepen. Iedereen met een beetje verstand van voetbal moet toch kunnen inschatten wat Laudrups waarde is. Die sublieme dingen die hij in het voetbal heeft laten zien, zijn zo zeldzaam als bergen in Nederland. Ik denk dat hij zichzelf ook nog wel achter zijn oor heeft gekrabd over zijn beslissing. Hij weet dat hij er wat mij betreft liever vandaag dan morgen op terug mag komen. Voor zo'n speler is altijd ruimte in de selectie.' De favoriet De euforie over het vorige seizoen is nog niet overal geluwd. Ondanks de personele perikelen gaat niet alleen het Ajax-publiek ervan uit dat Ajax ook nu weer favoriet is voor de landstitel. Ook de concurrentie wijst naar Amsterdam. Dat Laudrup er de brui aan gaf, en dat Frank en Ronald AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998 11

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 11