kunnen zijn. Wat is mooier dan elkaar eens stevig vast te pakken als het echt goed gaat? Iedereen smacht naar zulke momenten. Het zijn de high lights van het leven. Circus Ajax Wouterse houdt van aanvallen. Onvoorwaardelijk aanvallen, blind ervoor gaan. Claudio Chiapucci die in een Touretappe vanaf de eerste kilometer op kop gaat, Marco Pantani die zich leeg rijdt op Alpencols. En dan maakt het voor mij niks uit dat al die gasten stijf staan van de doping. Ik wil het helemaal niet weten. Het zijn helden. Het is precies de reden waarom ik van Ajax hou. Ajax valt aan. Er gebeurt wat, het is circus, het verdrijft de verveling.' Ajax houdt de verveling buiten de deur. En natuurlijk wordt Ajax ook dit jaar 'dik' kampioen. Het vertrek van de De Boertjes zou een aderlating zijn, maar Feyenoord en PSV lopen nog steeds 'mijlenver achter'. En van Vitesse is ook al weinig te verwachten, want de club zit opgescheept met de verkeerde trainer. 'Waarom gaat zo'n club niet in zee met Wim Jansen? Ajax zou er verstandig aan doen Tarek Oulida of Martijn Reuser terug te halen. Of liever: Dennis Bergkamp. Ajax moet een aantal spelers hebben dat van jongs af aan bekend is met het systeem. Spelers ook aan wie jonge gasten zich kunnen optrekken. Seedorf en Davids konden indertijd meteen meedraaien dankzij Frank Rijkaard. Er lopen momenteel wel erg veel Oost-Duitsers en Oekraïners bij Ajax rond. Waar zijn de nieuwe Van Bastentjes? Ik ben een groot fan van Arveladze, ben idolaat van Sunday Oliseh. Maar een Ajax met alleen Arveladzes of Olisehs is ook weer niet leuk.' De emoties die voetbal losmaken overstijgen uiteindelijk altijd de zakelijke kant. Wie staat er stil bij een jaarsalaris van dertig miljoen gulden voor Dennis Bergkamp als diezelfde Bergkamp met tranen in zijn ogen staat na de verloren penaltyreeks tegen Brazilië? 'Bergkamp wil winnen. Maar hij verliest en moet huilen. Edwin van der Sar zegt flink dat de derde plaats ook mooi is, maar hij doet er wel een minuut over om die woorden eruit te krijgen. Het zijn opeens allemaal weer jongetjes van dertien die hebben verloren.' tegelijk zijn het de mooiste beelden van zo'n WK. Ik herken het als Edgar Davids tekeer gaat op de training, of wanneer hij Philip Cocu z'n shirt van het lijf scheurt na een doelpunt. Dat is een manier van uiten die ik zelf ook heb als ik voor de camera een mooie of belangrijke scène heb gespeeld. Je pakt elkaar dan stevig vast, schudt en trekt wat aan elkaar, zo van "verdomme, dat hebben we even gedaan".' Als een scène lukt zoals-ie moet lukken, is het alsof je hebt gescoord. Zoiets is genieten, zegt Wouterse. Ontroering? Ja, ook ontroering. Vergelijkbaar met de ontroering die optrad toen hij Edgar Davids aan het werk zag op het WK. Meesterlijk, zegt Wouterse, zoals die jongen speelde. 'Een en al wilskracht. Davids speelt met z'n hart. Je zag dat hij maar één ding wilde: wereldkampioen worden. Zoals hij werd bestormd na dat doelpunt van hem tegen Joegoslavië; zoals Guus Hiddink en hij elkaar na afloop in de armen vlogen. Zo blij moet je af en toe 106 AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 106