Klef, als voetballers elkaar staan af te likken .na een doetpMnt maar tegelijk zijn het de nlooiste beelden van het WK' - '-."-v -U /C !- ■- -v' V De overeenkomsten tussen voetbal en acteren liggen voor het oprapen. Zenuwen voor een voorstelling en een wedsrtijd; het samenspel op veld en bühne; de regisseur als trainer; het applaus van het publiek; de teamprestatie en de individuele hoogstandjes. Soms gaat de vergelijking ook mank, zegt Wouterse. 'Zidane kon alleen de ster van het WK zijn omdat Frankrijk kampioen werd. Aan uitblinken in een waardeloze ploeg heb je niets. Op toneel of in de film werkt dat nog sterker. Je wilt in een leuke film of een mooi stuk staan; je probeert een verhaal te vertellen. Het gaat erom dat je iets mét elkaar maakt, dat ook van elkaar is. Dat is ook precies de reden dat het geen bevrediging geeft te horen dat Jack Wouterse het zo goed deed, maar dat de rest er niets van bakte. Het zijn niet de Europese Kampioenschappen toneelspelen. Wat me in Ajax zo aantrekt is de sfeer die AJAX MAGAZINE AUGUSTUS 1998 in een team wordt gecreëerd, waarbinnen ongelooflijke dingen kunnen gebeuren. Het hele team zit zo in elkaar dat een speler als Shota Arveladze dat kan laten zien waarin hij goed is. Zo werkt toneel of film ook: als de één dit doet en de ander dat, levert dat een soort magische synthese op. Je zweept elkaar op en kunt zo tot iets komen waarbij je jezelf overstijgt. Ik geloof daar heilig in.' Een film maken, zegt Wouterse, heeft dezelfde intimiteit als het trainingskamp waarin voetballers zich terugtrekken ter voorbereiding op een grote wedstrijd. 'Je bent een paar weken met iets bezig waarvan anderen zijn buitengesloten. Zelfs de vrouwen van de spelers staan erbuiten. Zij moeten vanaf de tribune toekijken wat hun mannen daar op het veld met elkaar aan het doen zijn. Iets wat heel belangrijk is voor die mannen, iets waarvoor ze soms wekenlang van huis zijn geweest. Op dezelfde manier heeft filmen iets intiems. Zoiets uit zich in die acteurs die elkaar altijd maar zoenend om de nek vallen. Voor de buitenwereld irritant. Ik vond dat ook verschrikkelijk toen ik dat voor de eerste keer meemaakte. Nu doe ik er even hard aan mee. Het heeft te maken met het feit dat acteren heel gênant kan zijn. Je geeft jezelf bloot. Zoiets moet je durven; zoiets bindt ook. Voetballers staan elkaar ook allemaal af te likken. Klef, maar

Magazine (1987-2007) | 1998 | | pagina 105